Sąd w Waszyngtonie po stronie ”klauzuli sumienia” farmaceutów

2012-02-25 00:00:00
Sąd w Waszyngtonie po stronie ”klauzuli sumienia” farmaceutów

Sąd w Waszyngtonie uznał prawo farmaceutów do odmowy sprzedaży środków poronnych ze względu na przekonania religijne. Decyzja sądu ma fundamentalne znaczenie, gdyż podważa zarządzenie Waszyngtońskiej Rady Farmaceutów, która zabroniła farmaceutom odmowiać sprzedaży środków poronnych.

Sąd uznał, że zarządzenie Rady Farmaceutów z 2007 r. „nie jest neutralne i nie może być powszechnie stosowane”. Zawarte w zarządzeniu wytyczne, zdaniem sędziego zostały opracowane w taki sposób, by nie zezwolić na odmowę sprzedaży środków poronnych ze względu na przekonania religijne, ale dopuszczono odmowę z innych powodów. W związku z tym sąd uznał te zasady za "niekonstytucyjne", bo niezgodne z I i XIV poprawką do konstytucji. 
 
 - W sytuacji, gdy właśnie administracja Obamy stara się zmusić instytucje religijne do świadczenia usług medycznych w zakresie zapewniania ubezpieczonym dostępu do środków poronnych wbrew ich sumieniu, federalny sąd okręgowy orzekł, że takie działanie jest niezgodne z konstytucją – mówił po wyroku Charmaine Yoest, prezes i dyrektor generalny organizacji Amercians United for Life. Zwrócił on uwagę na fundamentalne znaczenie orzeczenia sądu nie tylko dla aptekarzy, ale w ogóle dla wszystkich osób, które ze względu na przekonania religijne nie mogą zaakceptować skandalicznej reformy zdrowia.
 
Orzeczenie sądu kończy prawie pięcioletnią batalię farmaceutów z Radą Farmaceutyczną. Liczni prawnicy zaangażowani w proces podkreślają, że to „znaczące zwycięstwo dla Amerykanów, którzy są zaniepokojeni łamaniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji. 
 
To już drugi korzystny dla aptekarzy wyrok sądowy dotyczący ochrony ich prawa do odmowy sprzedaży środków poronnych. Rok wcześniej podobny wyrok wydał sąd w stanie Illinois.  - Już dwa sądy uznały, że ten rodzaj przymusu narzucanego farmaceutom narusza samą istotę konstytucji – mówił dr Yoest. - Podkreśla to, jak bardzo radykalna jest administracja Obamy, która w bezprecedensowy sposób usiłuje zmusić instytucje religijne i wszystkich Amerykanów do finansowania środków poronnych – dodał.

 
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
 
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...