Sąd w Waszyngtonie uznał prawo farmaceutów do odmowy sprzedaży środków poronnych ze względu na przekonania religijne. Decyzja sądu ma fundamentalne znaczenie, gdyż podważa zarządzenie Waszyngtońskiej Rady Farmaceutów, która zabroniła farmaceutom odmowiać sprzedaży środków poronnych.
Sąd uznał, że zarządzenie Rady Farmaceutów z 2007 r. „nie jest neutralne i nie może być powszechnie stosowane”. Zawarte w zarządzeniu wytyczne, zdaniem sędziego zostały opracowane w taki sposób, by nie zezwolić na odmowę sprzedaży środków poronnych ze względu na przekonania religijne, ale dopuszczono odmowę z innych powodów. W związku z tym sąd uznał te zasady za "niekonstytucyjne", bo niezgodne z I i XIV poprawką do konstytucji.
- W sytuacji, gdy właśnie administracja Obamy stara się zmusić instytucje religijne do świadczenia usług medycznych w zakresie zapewniania ubezpieczonym dostępu do środków poronnych wbrew ich sumieniu, federalny sąd okręgowy orzekł, że takie działanie jest niezgodne z konstytucją – mówił po wyroku Charmaine Yoest, prezes i dyrektor generalny organizacji Amercians United for Life. Zwrócił on uwagę na fundamentalne znaczenie orzeczenia sądu nie tylko dla aptekarzy, ale w ogóle dla wszystkich osób, które ze względu na przekonania religijne nie mogą zaakceptować skandalicznej reformy zdrowia.
Orzeczenie sądu kończy prawie pięcioletnią batalię farmaceutów z Radą Farmaceutyczną. Liczni prawnicy zaangażowani w proces podkreślają, że to „znaczące zwycięstwo dla Amerykanów, którzy są zaniepokojeni łamaniem Pierwszej Poprawki do Konstytucji.
To już drugi korzystny dla aptekarzy wyrok sądowy dotyczący ochrony ich prawa do odmowy sprzedaży środków poronnych. Rok wcześniej podobny wyrok wydał sąd w stanie Illinois. - Już dwa sądy uznały, że ten rodzaj przymusu narzucanego farmaceutom narusza samą istotę konstytucji – mówił dr Yoest. - Podkreśla to, jak bardzo radykalna jest administracja Obamy, która w bezprecedensowy sposób usiłuje zmusić instytucje religijne i wszystkich Amerykanów do finansowania środków poronnych – dodał.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.