Sądy groźne dla wolności religijnej

2012-02-12 00:00:00
Sądy groźne dla wolności religijnej

Wolność religijna w Stanach Zjednoczonych i Europie jest zagrożona przez sądy – ostrzega profesor Roger Trigg  z Oksfordu. W swojej najnowszej książce „Religion Equality and Freedom” twierdzi, że w Europie i Ameryce obserwuje się „wyraźny trend” uprzywilejowywania wartości świeckich kosztem przekonań religijnych. 
 
Szef Centrum Studiów nad Religią w Życiu Publicznym w Kellog Institute pisze: „Widać wyraźną tendencję wśród sądów w Europie i Ameryce Północnej, by przyznawać priorytet zasadom równości i niedyskryminacji w stosunku do religii, stawiając prawo do wolności religijnej w niebezpieczeństwie".
 
Prof. Trigg powołuje się na szereg ostatnich orzeczeń sądowych, w tym w sprawie Lillian Ladele, brytyjskiej urzędniczki stanu cywilnego z Islington, która odmówiła prowadzenia „ceremonii ślubnych” par tej samej płci. Kierowała się swoimi przekonaniami religijnymi. Ladele wniosła sprawę przeciw magistratowi Islington w 2007 roku. Niestety przegrała. Teraz czeka na rozstrzygnięcie skargi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
 
Kolejny przykład to sprawa brytyjskiej stewardesy Nadii Eweida, której szefowie poprosili o schowanie pod strojem srebrnego krzyżyka. Trigg, były prezes Europejskiego Towarzystwa Filozofii Religii, skarży się, że sądy same próbują określać, jaki charakter powinna mieć wiara religijna. Na przykład w przypadku brytyjskiej stewardesy, która nie chciała zakryć krzyżyka, sędziowie orzekli, iż jego noszenie nie jest ścisłym wymogiem wiary katolickiej, a więc można domagać się od pracowników różnych instytucji zakrywania symboli religijnych. Trigg komentuje, że tego typu kwestia nie powinna w ogóle być rozpatrywana przez sędziów. 


 
Źródło: The Guardian, AS.
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!