Sądy groźne dla wolności religijnej

2012-02-12 00:00:00
Sądy groźne dla wolności religijnej

Wolność religijna w Stanach Zjednoczonych i Europie jest zagrożona przez sądy – ostrzega profesor Roger Trigg  z Oksfordu. W swojej najnowszej książce „Religion Equality and Freedom” twierdzi, że w Europie i Ameryce obserwuje się „wyraźny trend” uprzywilejowywania wartości świeckich kosztem przekonań religijnych. 
 
Szef Centrum Studiów nad Religią w Życiu Publicznym w Kellog Institute pisze: „Widać wyraźną tendencję wśród sądów w Europie i Ameryce Północnej, by przyznawać priorytet zasadom równości i niedyskryminacji w stosunku do religii, stawiając prawo do wolności religijnej w niebezpieczeństwie".
 
Prof. Trigg powołuje się na szereg ostatnich orzeczeń sądowych, w tym w sprawie Lillian Ladele, brytyjskiej urzędniczki stanu cywilnego z Islington, która odmówiła prowadzenia „ceremonii ślubnych” par tej samej płci. Kierowała się swoimi przekonaniami religijnymi. Ladele wniosła sprawę przeciw magistratowi Islington w 2007 roku. Niestety przegrała. Teraz czeka na rozstrzygnięcie skargi przez Europejski Trybunał Praw Człowieka.
 
Kolejny przykład to sprawa brytyjskiej stewardesy Nadii Eweida, której szefowie poprosili o schowanie pod strojem srebrnego krzyżyka. Trigg, były prezes Europejskiego Towarzystwa Filozofii Religii, skarży się, że sądy same próbują określać, jaki charakter powinna mieć wiara religijna. Na przykład w przypadku brytyjskiej stewardesy, która nie chciała zakryć krzyżyka, sędziowie orzekli, iż jego noszenie nie jest ścisłym wymogiem wiary katolickiej, a więc można domagać się od pracowników różnych instytucji zakrywania symboli religijnych. Trigg komentuje, że tego typu kwestia nie powinna w ogóle być rozpatrywana przez sędziów. 


 
Źródło: The Guardian, AS.
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!