Sarkozy za ”pozytywną świeckością”

2012-01-27 00:00:00
Sarkozy za ”pozytywną świeckością”

Prezydent Nicolas Sarkozy skrytykował propozycję wpisania ustawy z 1905 r. o rozdziale Kościoła i państwa do francuskiej konstytucji. Wystąpił z nią 22 stycznia jego kontrkandydat w zbliżających się wyborach prezydenckich François Holland z Partii Socjalistycznej.
 
Przyjmując 25 stycznia przedstawicieli religii na tradycyjnym spotkaniu noworocznym Sarkozy uznał ten pomysł za bezpodstawny. Wskazał, że Francja jest „świecką republiką” i „ta zasada jest czarno na białym wpisana w preambułę” ustawy zasadniczej. Przeciwstawiając się „integrystycznej wizji” świeckości, po raz kolejny postulując „świeckość pozytywną”, którą głosi od początku swego mandatu prezydenckiego.
 
Podkreślił też, że „żadne społeczeństwo nie może zadowolić się życiem jedynie konsumpcją i rozrywką, gdyż grozi to utratą sensu”. Wezwał ludzi wierzących w Boga, by zabierali głos. – Mówcie społeczeństwu to, co macie mu do powiedzenia, ono może to usłyszeć – zaznaczył Sarkozy, odnosząc się do najnowszej książki kard. André Vingt-Trois „Quelle société voulons-nous?” (Jakiego społeczeństwa chcemy?), którą przeczytał z zainteresowaniem.
 
Jestem przekonany, że to, co macie do powiedzenia o życiu, miłości, pieniądzach, nauce czy śmierci interesuje tych wszystkich wierzących i niewierzących, którzy chcą nadać sens swojemu życiu i działaniu – powiedział prezydent.
 
Komentując propozycję Hollanda, kard. Vingt-Trois uznał, że została przedstawiona na użytek kampanii wyborczej. Jego zdaniem nie wszystko należy wpisywać do konstytucji, gdyż inaczej nie byłyby już potrzebne ustawy. Z kolei rzecznik Zgromadzenia Biskupów Prawosławnych we Francji, Carol Saba sprzeciwił się – jak to określił – czynieniu ze świeckości sanktuarium. Z kolei przewodniczącej Francuskiej Federacji Protestanckiej, pastor Claude Baty przestrzegł przed „ponownym wzniecaniem dawnych kłótni”. Jego zdaniem polemika nt. świeckości państwa przesłoniłaby istotne tematy kampanii prezydenckiej: problemy młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych itp. – Największym dramatem jest to, że części francuskiego społeczeństwa brakuje nadziei – zauważył Baty.
 
Ze swej strony wielki rabin Francji Gilles Bernheim stwierdził, że „rolą przedstawicieli religii jest dawanie punktów odniesienia, dawanie do myślenia tylu zdezorientowanym mieszkańcom Francji”. A rektor Wielkiego Meczetu Paryża, Dalil Boubakeur zaznaczył, że ustawa z 1905 r. „stanowi fundament, który nie musi znowu stawać się przedmiotem waśni”, gdyż od stu lat jest prawem je łagodzącym.


Źródło: KAI
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!