Sejm: debata nad przywróceniem dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli

2008-09-19 00:00:00

W Sejmie trwa dyskusja nad wnioskiem obywatelskim w sprawie przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Przedstawiając uzasadnienie wniosku w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki przypomniał, że pod wnioskiem złożyło podpisy niemal 700 tys. Polaków – informuje KAI.

Prezydent Kropiwnicki zaznaczył, że zebranie w ciągu zaledwie 3 miesięcy niemal 700 tys. podpisów wymagało niesłychanego nakładu pracy osób, które poświęcały swój czas bez żadnego wynagrodzenia. - Była to inicjatywa w pełni obywatelska i organizowana siłami obywatelskimi – powiedział.

Zwrócił uwagę, że skutki gospodarcze ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli nie są jednoznaczne. Zaznaczył, że przywrócenie dnia wolnego od pracy może być traktowane jako ograniczenie aktywności gospodarczej. Przypomniał jednak, że doświadczenia przy ustanawianiu dotychczasowych dni wolnych od pracy, np. wolnych sobót wskazują, że dawały one szansę odpoczynku i zbierania sił, co owocowało większą wydajnością w ciągu dni pracy – na poziomie ok. 0,5 proc. dziennie. – Opisany mechanizm społeczny był wielokrotnie potwierdzany przez uczonych z zakresu psychologii społecznej oraz prakseologów – powiedział.

Podkreślił, że święto Trzech Króli następuje po wielkim szczycie aktywności handlowej i gospodarczej związanej z grudniowymi zakupami bożonarodzeniowymi i sylwestrowymi. – A więc w sposób naturalny wpisuje się w czas mniejszej aktywności na tym polu – stwierdził. – Równocześnie w świecie rozwiniętej gospodarki i tak dostrzega się nadmiar wytworzonych dóbr materialnych w stosunku do potrzeb społecznych. Dziś problemem jest zbycie towarów, a nie ich wyprodukowanie – argumentował.

Zaznaczył też, że ustawa o przywróceniu święta Trzech Króli, która zmienia ustawę z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, nie powoduje zmian innych ustaw. - Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, w związku z tym nie ma potrzeby wskazywania źródeł finansowania – wyjaśnił. Podkreślił też, że ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskich – relacjonuje KAI.

- W projekcie, który dzisiaj przedstawiamy były podnoszone różnego rodzaju racje, w tym także racje odwołujące się do racji stanu – powiedział Jerzy Kropiwnicki. - Po I wojnie światowej, w stanie pełnej katastrofy gospodarczej, w warunkach kiedy państwo polskie ulegało procesowi trudnego scalania, w dobie jednego z najgłębszych kryzysów gospodarczych, jakie Polska przeżywała, marszałek Józef Piłsudski nie miał żadnych wątpliwości jako naczelnik państwa, że święto to powinno się znaleźć w kalendarzu państwowym wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wątpliwości te miał Władysław Gomółka – przypomniał.

- Wysoka Izba będzie musiała miedzy innymi rozstrzygnąć to, czy jako mąż stanu rację miał Józef Piłsudski czy Władysław Gomółka – podsumował.

Za przekazaniem do dalszych prac projektu obywatelskiego o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli opowiadają się kluby PSL i Lewicy. Wcześniej poparło go Prawo i Sprawiedliwość, przeciw jest PO, która twierdzi, ze Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy – donosi polskieradio.pl.

Źródło: KAI/polskieradio.pl
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.