Sejm: debata nad przywróceniem dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli

2008-09-19 00:00:00

W Sejmie trwa dyskusja nad wnioskiem obywatelskim w sprawie przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Przedstawiając uzasadnienie wniosku w imieniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki przypomniał, że pod wnioskiem złożyło podpisy niemal 700 tys. Polaków – informuje KAI.

Prezydent Kropiwnicki zaznaczył, że zebranie w ciągu zaledwie 3 miesięcy niemal 700 tys. podpisów wymagało niesłychanego nakładu pracy osób, które poświęcały swój czas bez żadnego wynagrodzenia. - Była to inicjatywa w pełni obywatelska i organizowana siłami obywatelskimi – powiedział.

Zwrócił uwagę, że skutki gospodarcze ustawy o przywróceniu święta Trzech Króli nie są jednoznaczne. Zaznaczył, że przywrócenie dnia wolnego od pracy może być traktowane jako ograniczenie aktywności gospodarczej. Przypomniał jednak, że doświadczenia przy ustanawianiu dotychczasowych dni wolnych od pracy, np. wolnych sobót wskazują, że dawały one szansę odpoczynku i zbierania sił, co owocowało większą wydajnością w ciągu dni pracy – na poziomie ok. 0,5 proc. dziennie. – Opisany mechanizm społeczny był wielokrotnie potwierdzany przez uczonych z zakresu psychologii społecznej oraz prakseologów – powiedział.

Podkreślił, że święto Trzech Króli następuje po wielkim szczycie aktywności handlowej i gospodarczej związanej z grudniowymi zakupami bożonarodzeniowymi i sylwestrowymi. – A więc w sposób naturalny wpisuje się w czas mniejszej aktywności na tym polu – stwierdził. – Równocześnie w świecie rozwiniętej gospodarki i tak dostrzega się nadmiar wytworzonych dóbr materialnych w stosunku do potrzeb społecznych. Dziś problemem jest zbycie towarów, a nie ich wyprodukowanie – argumentował.

Zaznaczył też, że ustawa o przywróceniu święta Trzech Króli, która zmienia ustawę z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy, nie powoduje zmian innych ustaw. - Projekt ustawy nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa lub budżetu jednostek samorządu terytorialnego, w związku z tym nie ma potrzeby wskazywania źródeł finansowania – wyjaśnił. Podkreślił też, że ustanawianie świąt i dni wolnych od pracy należy do wyłącznych kompetencji krajów członkowskich i nie jest regulowane prawem Unii Europejskich – relacjonuje KAI.

- W projekcie, który dzisiaj przedstawiamy były podnoszone różnego rodzaju racje, w tym także racje odwołujące się do racji stanu – powiedział Jerzy Kropiwnicki. - Po I wojnie światowej, w stanie pełnej katastrofy gospodarczej, w warunkach kiedy państwo polskie ulegało procesowi trudnego scalania, w dobie jednego z najgłębszych kryzysów gospodarczych, jakie Polska przeżywała, marszałek Józef Piłsudski nie miał żadnych wątpliwości jako naczelnik państwa, że święto to powinno się znaleźć w kalendarzu państwowym wolnej Rzeczypospolitej Polskiej. Wątpliwości te miał Władysław Gomółka – przypomniał.

- Wysoka Izba będzie musiała miedzy innymi rozstrzygnąć to, czy jako mąż stanu rację miał Józef Piłsudski czy Władysław Gomółka – podsumował.

Za przekazaniem do dalszych prac projektu obywatelskiego o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli opowiadają się kluby PSL i Lewicy. Wcześniej poparło go Prawo i Sprawiedliwość, przeciw jest PO, która twierdzi, ze Polski nie stać na kolejny dzień wolny od pracy – donosi polskieradio.pl.

Źródło: KAI/polskieradio.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.