Sejm: głosowanie hańby

2011-08-31 00:00:00
Sejm: głosowanie hańby

Sejm RP odrzucił projekt ustawy zakazującej zabijania dzieci nienarodzonych – niepełnosprawnych i chorych oraz tych, których poczęcie było wynikiem gwałtu. 191 posłów (w większości z PO i SLD) zagłosowało za odrzuceniem projektu w drugim czytaniu, 186 było przeciw. Pięciu wstrzymało się od głosu.

Do wyniku głosowania przyczynili się głównie posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy w zdecydowanej większości zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy, pod którym swój podpis złożyło 600 tys. osób. Zagłosował w ten sposób m.in. "dyżurny katolik" PO Jarosław Gowin. Za odrzuceniem głosowali również posłowie SLD, jednak w ugrupowaniu tym nie wprowadzono mobilizacji takiej jak w PO.

Zawód swym katolickim wyborcom sprawiło natomiast 10 posłów PiS i 3 posłów PJN, którzy nie wzięli udziału w tak ważnym głosowaniu.

O odrzucenie projektu wnioskowały dwie zajmujące się nim komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Zdrowia. Do takiego wyniku głosowania na poziomie komisji doprowadziła uprzednia decyzja Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej o zastosowaniu dyscypliny głosowania w komisjach. Problem łamania sumień posłów PO, opowiadających się do tej pory przeciwko aborcji i za przyjęciem przepisów chroniących życie, był podnoszony również na posiedzeniu plenarnym, bezpośrednio przed głosowaniem.

Ostatecznie, zgodnie z wnioskiem komisji głosowało 191 posłów, wobec 186 głosów przeciwnych i 5 wstrzymujących się. Zabrakło więc 6 głosów, dzięki którym prawo chroniące życie od poczęcia, bez jakichkolwiek wyjątków, mogło stać się obowiązującym w Polsce. Inicjatywa obywatelska doznała więc porażki na poziomie prac parlamentarnych, głos bardzo licznej grupy Polaków został przez ich przedstawicieli zignorowany.

PiotrSkarga.pl, PM
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.