Sejm: powstaje Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny

2011-11-08 00:00:00
Sejm: powstaje Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia i Rodziny
 
Zbierane są już podpisy pod wnioskiem o utworzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, w którym pracować będą posłowie i senatorowie różnych klubów, jednak głównie Prawa i Sprawiedliwości – poinformował KAI poseł Artur Górski z PiS. W pracę zespołu zaangażują się przede wszystkim posłowie, którzy otrzymali certyfikat kandydata przyjaznego życiu i rodzinie. - Jako katolicy musimy wychodzić z inicjatywami w życiu publicznym, ale też jeśli będą się pojawiać inicjatywy wrogie życiu ludzkiemu i rodzinie to będziemy się starali występować przeciwko nim i w Sejmie bronić wartości chrześcijańskich – mówi Górski.
 
Jak mówi poseł Górski, spór światopoglądowy “między lewicą a prawicą, między ateistami i agnostykami a ludźmi wierzącymi” został już w tej kadencji Sejmu rozpoczęty poprzez wojnę o krzyż. - Nie da się go uniknąć, ale trzeba go właściwie skanalizować. Po pierwsze nie wolno ulegać pewnym prowokacjom, które niewątpliwie będą miały miejsce. Po drugie, trzeba wychodzić z pozytywnymi inicjatywami ustaw – podkreśla Górski.
 
Poseł Prawa i Sprawiedliwości zaznacza, że istotnym zadaniem nowego Zespołu będzie przede wszystkim podjęcie próby ustawowego wzmocnienia ochrony życia poczętego. – Jesteśmy do tego, jako posłowie moralnie zobowiązani. Szczególnie ci z nas, którzy przyjęli certyfikat kandydata przyjaznego życiu i rodzinie i deklarują takie działania w tej kadencji Sejmu – dodał.
 
W opinii Górskiego, należy się też zająć “duchowym i materialnym wzmocnieniem rodziny”. Mają to być działania, które będą “chroniły rodzinę przed dalszym moralnym rozkładem” oraz wzmocnią ją ekonomicznie. W tym celu potrzebne są rozwiązania zgodne z hasłem “Mniejsze podatki dla ojca i matki”, znane z marszów obrońców życia.
 
Górski poinformował, że niezależnie od inicjatyw, które będą wychodziły z klubu Prawa i Sprawiedliwości zbierane są już podpisy pod wnioskiem o utworzenie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Ochrony Życia i Rodziny, który ma kontynuować prace zespołu kierowanego w poprzedniej kadencji przez posła Jana Dziedziczaka (PiS).
 
- Będę chciał zaproponować, by przewodniczył także temu zespołowi. Tamten powstał z potrzeby wsparcia obywatelskiego projektu ustawy o ochronie życia ludzkiego, ten wykracza poza te kwestie. Będziemy się starali nie tylko bronić w przepisach prawa i dawać świadectwo obrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, ale także zajmiemy się duchową i materialną kondycją polskich rodzin – wyjaśnił Górski. – Takie działania będą podejmowane niezależnie od tego, czy kwestiami tymi będzie się zajmować lewa strona – dodał.
 
W opinii Górskiego, należy “przynajmniej przedstawicieli innych klubów – Platformy i PSL - pozyskać do prac w zespole”, jednak nie ma on wątpliwości, że “ze względu na przyznawanie się do pewnych wartości światopoglądowych będzie on zdominowany przez posłów Prawa i Sprawiedliwości”. – Po prostu w tym klubie jest najwięcej posłów, którzy chcą pewnych wartości bronić – dodał.
 
Źródło: KAI
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.