Sejm: projekt całkowitej ochrony życia dzieci poczętych bezterminowo odesłany do komisji

2011-07-01 00:00:00
Sejm: projekt całkowitej ochrony życia dzieci poczętych bezterminowo odesłany do komisji


Obywatelski projekt nowelizacji ustawy, przewidujący całkowitą ochronę życia poczętego, został 1 lipca decyzją Sejmu RP, skierowany do dwóch komisji: polityki społecznej i rodziny oraz zdrowia. Za takim rozwiązaniem głosowało 261 posłów, przeciw było 155, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej posłowie nie przyjęli wniosku klubu SLD, który dotyczył odrzucenia projektu w całości.

Decyzją Prezydium Sejmu, na czele z Marszałkiem Grzegorzem Schetyną, nie został poddany pod głosowanie wniosek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość o skierowanie projektu do komisji nadzwyczajnej z określeniem terminu złożenia sprawozdania na dzień 1 września 2011 r.

Po odrzuceniu wniosku SLD, a przed rozpatrzeniem wniosku PiS, Schetyna zapowiedział, iż w pierwszej kolejności posłowie decydować będą nad skierowaniem projektu do komisji stałych i dopiero odrzucenie tej propozycji spowoduje zobligowanie komisji nadzwyczajnej do zajęcia się przedłożoną nowelizacją. Sejmowa większość skorzystała więc z możliwości wstrzymania prac nad projektem i nie zajmowania się nim w najbliższych miesiącach. W praktyce oznacza to, że wspomniane dwie komisje będą pracować nad projektem bezterminowo i możliwym staje się scenariusz niezakończenia prac sejmowych zmierzających do ustanowienia pełnej ochrony życia przed upływem kadencji parlamentu.

Podczas wcześniejszej debaty, która odbyła się w czwartkowe popołudnie 30 czerwca, kluby PiS, PSL, PJN zapowiedziały, że poprą skierowanie projektu do komisji nadzwyczajnej, wraz z wyznaczeniem jej terminu złożenia sprawozdania, co dawało szansę na uchwalenie nowelizacji przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi. SLD było za odrzuceniem projektu już w pierwszym czytaniu. Klub PO nie zajął jednoznacznego stanowiska.

W myśl obywatelskiego projektu nowelizacji życie ludzkie ma być chronione bezwyjątkowo – także gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia matki, gdy płód jest uszkodzony lub chory oraz gdy poczęcie nastąpiło w wyniku czynu zabronionego.

Źródło: KAI, PiotrSkarga.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.