Sejm odrzucił projekt przywrócenia dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego

2008-10-17 00:00:00
Sejm odrzucił projekt przywrócenia dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego

Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Za odrzuceniem wniosku głosowało 207 posłów, przeciw było 186. Wniosek o odrzuceniu projektu zgłosiła Platforma Obywatelska.

W głosowaniu wzięło udział 395 posłów. Wniosek Platformy Obywatelskiej poparło 207 parlamentarzystów. Przeciw było 186, a wstrzymało się 2. Platforma obywatelska złożyła wniosek o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu podczas debaty, która odbyła się 19 września, argumentując, że państwo nie stać na kolejny dzień wolny od pracy

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wczoraj prezydium klubu PO zdecydowało, że w głosowaniu za odrzuceniem projektu posłów Platformy obowiązywać będzie dyscyplina partyjna.

W Polsce do roku 1960 uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), tzw. święto Trzech Króli, była obchodzona jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W okresie władzy komunistycznej, pod kierownictwem I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to - w wymiarze państwowym - zostało zlikwidowane.

Starania na rzecz przywrócenia dnia wolnego 6 stycznia podjął prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W tym celu powołał on Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. W ciągu zaledwie 3 miesięcy udało się zebrać łącznie 696 957 tys. podpisów. Dzięki temu można było skierować projekt ustawy do Sejmu RP.

Źródło: KAI/Rzeczpospolita.pl

Czyżby w ten sposób Platforma Obywatelska chciała uczcić 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu? W każdym razie mamy kolejny fakt przydatny w toczącej się od pewnego czasu dyskusji w kwestii czy istnieje pokolenie JP II. W Platformie Obywatelskiej, a przynajmniej pośród jej posłów przedstawicieli tego pokolenia nie ma.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.