Sejm odrzucił projekt przywrócenia dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego

2008-10-17 00:00:00
Sejm odrzucił projekt przywrócenia dnia wolnego w święto Objawienia Pańskiego

Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił obywatelski projekt przywrócenia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli. Za odrzuceniem wniosku głosowało 207 posłów, przeciw było 186. Wniosek o odrzuceniu projektu zgłosiła Platforma Obywatelska.

W głosowaniu wzięło udział 395 posłów. Wniosek Platformy Obywatelskiej poparło 207 parlamentarzystów. Przeciw było 186, a wstrzymało się 2. Platforma obywatelska złożyła wniosek o odrzuceniu projektu w pierwszym czytaniu podczas debaty, która odbyła się 19 września, argumentując, że państwo nie stać na kolejny dzień wolny od pracy

Jak podaje „Rzeczpospolita”, wczoraj prezydium klubu PO zdecydowało, że w głosowaniu za odrzuceniem projektu posłów Platformy obowiązywać będzie dyscyplina partyjna.

W Polsce do roku 1960 uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia), tzw. święto Trzech Króli, była obchodzona jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W okresie władzy komunistycznej, pod kierownictwem I Sekretarza PZPR Władysława Gomułki, ustawą z dnia 16 listopada 1960 r. święto to - w wymiarze państwowym - zostało zlikwidowane.

Starania na rzecz przywrócenia dnia wolnego 6 stycznia podjął prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. W tym celu powołał on Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. W ciągu zaledwie 3 miesięcy udało się zebrać łącznie 696 957 tys. podpisów. Dzięki temu można było skierować projekt ustawy do Sejmu RP.

Źródło: KAI/Rzeczpospolita.pl

Czyżby w ten sposób Platforma Obywatelska chciała uczcić 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na biskupa Rzymu? W każdym razie mamy kolejny fakt przydatny w toczącej się od pewnego czasu dyskusji w kwestii czy istnieje pokolenie JP II. W Platformie Obywatelskiej, a przynajmniej pośród jej posłów przedstawicieli tego pokolenia nie ma.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.