Sejm zgodził się na ratyfikację traktatu lizbońskiego

2008-04-02 00:00:00
Sejm zgodził się na ratyfikację traktatu lizbońskiego

Wczoraj podczas nadzwyczajnego posiedzenia Sejm RP głosami posłów Platformy Obywatelskiej, Lewicy i Demokratów, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz większości Prawa i Sprawiedliwości uchwalił ustawę pozwalającą prezydentowi RP ratyfikować traktat lizboński.

Na dzień dzisiejszy również w trybie nagłym marszałek Bogdan Borusewicz zwołał posiedzenie Senatu. Aby przyjęta wczoraj przez Sejm ustawa przeszła przez Senat, analogicznie jak w izbie wyższej musi uzyskać poparcie przynajmniej dwóch trzecich głosujących przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Ogółem we wczorajszym głosowaniu wzięło udział 452 posłów. Do przyjęcia ustawy potrzeba było dwóch trzecich głosów "za" spośród głosujących, czyli 302. Ostatecznie za ustawą opowiedziało się 384 posłów. Ratyfikację poparli wszyscy głosujący posłowie z Platformy Obywatelskiej, PSL i LiD. Podzielone było PiS. Za ustawą zagłosowało 89 posłów Prawa i Sprawiedliwości, przeciw było 56, a 12 wstrzymało się od głosu – informuje „Nasz Dziennik”.

Jak podaje gazeta, działania podejmowane w ostatnich dniach przez kierownictwo PiS szły w kierunku mobilizacji posłów klubu do głosowania "za". Posłowie, wobec których kierownictwo miało wątpliwości, czy będą głosować za ratyfikacją, byli wzywani na rozmowy do prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego lub szefa klubu Przemysława Gosiewskiego. Pominięci zostali jedynie ci z posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zostali uznani przez kierownictwo partii za tych, których nie da się przekonać.

Przed ostatecznym głosowaniem nad ustawą ratyfikacyjną słowo w Sejmie wygłosili premier Donald Tusk i prezydent Lech Kaczyński. – Przyjęcie traktatu lizbońskiego będzie dobrą wiadomością dla Polski i dobrą wiadomością dla Europy - mówił Lech Kaczyński. Podkreślał wszystkie sprawy, które udało się Polsce w Brukseli wynegocjować, sugerując, że w odróżnieniu od poprzedniego, odrzuconego unijnego traktatu konstytucyjnego z nowego zniknęły wszelkie atrybuty, które nadawały Unii status państwa – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Przed przyjęciem ustawy ratyfikującej traktat lizboński posłowie debatowali nad sejmową uchwałą, która będzie jej towarzyszyć. Według szefa klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Chlebowskiego - (...) uchwała nie ma znaczenia prawnego. Pokazuje tak naprawdę intencje naszego parlamentu. Pokazuje wahania różnych środowisk. Jest pewnym elementem kompromisu.

Uchwały nie poparli posłowie z klubu LiD. Nie znalazła ona również uznania wśród kilkudziesięciu posłów PiS, którzy później zagłosowali przeciw ustawie ratyfikacyjnej. Jeszcze niedawno cały klub Prawa i Sprawiedliwości deklarował, że nie zgodzi się na zapisanie postulatów ze swojej poprawki w niemającej żadnej mocy prawnej uchwale.

Jak się okazało, Platforma jednak postawiła na swoim, od początku wskazując uchwałę jako miejsce na takie zapisy – komentuje „Nasz Dziennik”.

W uchwale zapisano m.in., że "przepisy Konstytucji, która jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, mają pierwszeństwo obowiązywania na terytorium naszego kraju przed postanowieniami umów międzynarodowych", że "traktat z Lizbony nie daje podstaw do wykładni, która dopuszczałaby, aby w ramach instytucji Unii Europejskiej były podejmowane jakiekolwiek działania uszczuplające suwerenność państw członkowskich godzące w ich narodową tożsamość lub szkodzące ich słusznym interesom narodowym".

Uchwała przewiduje również, że "Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej w żaden sposób nie narusza prawa Rzeczypospolitej Polskiej do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzimego, a także ochrony godności ludzkiej oraz poszanowania fizycznej i moralnej integralności człowieka", jak również że "wynegocjowane w Brukseli i zapisane w traktacie z Lizbony rozwiązania dotyczące sposobu podejmowania decyzji w Radzie UE, w tym mechanizm z Joaniny, służą polskim interesom, a odstąpienie od nich wymagałoby zachowania trybu, jakiego Konstytucja RP wymaga w przypadku przekazania organizacji międzynarodowej kompetencji organów władzy państwowej w niektórych sprawach - czyli poparcia dwóch trzecich posłów i senatorów oraz zgody prezydenta bądź zgody w ogólnonarodowym referendum" – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.