Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza

2012-02-01 00:00:00
Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza


Senat RP przyjął dziś uchwałę w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza. Senatorowie oddali hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".

"Ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator założył świeckie Towarzystwo »Powściągliwość i Praca«, krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego. Pozostawił po sobie liczne dzieła. Pisał m.in.: »Jest pięć dźwigni, które stanowią o życiu i potędze narodów, to jest: wiara, urządzenia społeczne, literatura, historia i byt polityczny«” – czytamy w tekście uchwały.

Senatorowie zaznaczyli, że uważają za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współczesnych. „Należy do nich Błogosławiony Ksiądz Markiewicz. Jego misję kontynuują dzisiaj ośrodki za granicą, m.in. w Argentynie, Australii, Kanadzie, na Białorusi oraz w licznych miejscowościach w Polsce” – podkreślono w uchwale.

Jak wyjaśnia Stanisław Kogut (PiS), z inicjatywą wyszła senator Alicja Zając. – Uznaliśmy to za dobry pomysł i poparliśmy Panią Senator. Dziś udało się prawie jednomyślnie przegłosować uchwałę. To bardzo ważne, żeby przypominać Polakom ważnych ludzi Kościoła i historii Polski, a do nich bezsprzecznie należy bł. ks. Markiewicz – podkreśla senator Kogut.

Bronisław Markiewicz urodził się w 1842 roku w Pruchniku (obecnie archidiecezja przemyska). W 1863 roku, po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1867 roku został wyświęcony na kapłana. Oprócz działalności duszpasterskiej, poświęcił się formowaniu młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Dla niej otworzył w Miejscu Piastowym Instytut Wychowawczy, który zapewniał wychowankom pomoc materialną i duchową, przygotowując ich jednocześnie do przyszłego samodzielnego życia poprzez edukację zawodową w szkołach działających przy tymże Instytucie.

W 1897 roku ks. Markiewicz założył dwa nowe zgromadzenia zakonne oparte na duchowości i statutach opracowanych przez św. Jana Bosko: księży michalitów i sióstr michalitek.

Ks. Markiewicz zmarł w styczniu 1912 roku w Miejscu Piastowym. Jego beatyfikacja odbyła się 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

PiotrSkarga.pl

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!