Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza

2012-02-01 00:00:00
Senat uczcił setną rocznicę śmierci bł. ks. Markiewicza


Senat RP przyjął dziś uchwałę w sprawie uczczenia setnej rocznicy śmierci bł. ks. Bronisława Markiewicza. Senatorowie oddali hołd "wielkiemu, działającemu na przełomie XIX i XX wieku, patriocie i wychowawcy dzieci i młodzieży z ubogich rodzin".

"Ten charyzmatyczny wychowawca i wybitny organizator założył świeckie Towarzystwo »Powściągliwość i Praca«, krzewiące wśród dzieci i młodzieży z ubogich rodzin ideę rzetelnej pracy. Głosił, że pracowitość podnosi rodziny i narody, a próżniactwo jest początkiem wszelkiego upadku materialnego i moralnego. Pozostawił po sobie liczne dzieła. Pisał m.in.: »Jest pięć dźwigni, które stanowią o życiu i potędze narodów, to jest: wiara, urządzenia społeczne, literatura, historia i byt polityczny«” – czytamy w tekście uchwały.

Senatorowie zaznaczyli, że uważają za swój obowiązek przypominanie opinii publicznej postaci z przeszłości, które mogą być wzorem dla współczesnych. „Należy do nich Błogosławiony Ksiądz Markiewicz. Jego misję kontynuują dzisiaj ośrodki za granicą, m.in. w Argentynie, Australii, Kanadzie, na Białorusi oraz w licznych miejscowościach w Polsce” – podkreślono w uchwale.

Jak wyjaśnia Stanisław Kogut (PiS), z inicjatywą wyszła senator Alicja Zając. – Uznaliśmy to za dobry pomysł i poparliśmy Panią Senator. Dziś udało się prawie jednomyślnie przegłosować uchwałę. To bardzo ważne, żeby przypominać Polakom ważnych ludzi Kościoła i historii Polski, a do nich bezsprzecznie należy bł. ks. Markiewicz – podkreśla senator Kogut.

Bronisław Markiewicz urodził się w 1842 roku w Pruchniku (obecnie archidiecezja przemyska). W 1863 roku, po uzyskaniu świadectwa dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. W 1867 roku został wyświęcony na kapłana. Oprócz działalności duszpasterskiej, poświęcił się formowaniu młodzieży pochodzącej z ubogich rodzin. Dla niej otworzył w Miejscu Piastowym Instytut Wychowawczy, który zapewniał wychowankom pomoc materialną i duchową, przygotowując ich jednocześnie do przyszłego samodzielnego życia poprzez edukację zawodową w szkołach działających przy tymże Instytucie.

W 1897 roku ks. Markiewicz założył dwa nowe zgromadzenia zakonne oparte na duchowości i statutach opracowanych przez św. Jana Bosko: księży michalitów i sióstr michalitek.

Ks. Markiewicz zmarł w styczniu 1912 roku w Miejscu Piastowym. Jego beatyfikacja odbyła się 19 czerwca 2005 roku w Warszawie.

PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!