Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

2008-02-18 00:00:00
Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

Premier Kosowa Hashim Thaci odczytał wczoraj w parlamencie tekst deklaracji niepodległości, ogłaszając Kosowo „niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem”. Po jej przyjęciu przez zgromadzenie oderwanie od Serbii tej zamieszkałej głównie przez kosowskich Albańczyków prowincji stało się faktem. Tym samym uruchomiono mechanizm, którego działania nie sposób do końca przewidzieć – czytamy w „Naszym Dzienniku”.



- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył wczoraj prezydent Serbii Boris Tadić. Minister ds. Kosowa Slobodan Samardzić zapowiedział, że państwo serbskie pozostanie w Kosowie, aby umożliwić wszystkim, którzy są lojalni wobec Serbii, na prowadzenie normalnego życia. Zarówno rząd Serbii, jak i prawosławni hierarchowie podkreślają, że Kosowo było i zawsze będzie serbskie.

Dla Belgradu wczorajsza deklaracja jest "nielegalna". Szef rządu serbskiego Vojislav Kosztunica nazwał akt proklamowania niepodległości "serbskiej prowincji" wynikiem bezprawnych działań Stanów Zjednoczonych, które gotowe są dla swych interesów wojskowych łamać międzynarodowy porządek prawny. Zapewnił kosowskich Serbów, że nadal będą traktowani jako pełnoprawni obywatele Serbii. Zapowiedział jednocześnie próby utrzymania gospodarczej i administracyjnej kontroli nad zbuntowaną prowincją – informuje „NDz”.

Gazeta podkreśla, że zamieszkujący prowincję Serbowie obawiają się szykan ze strony zdecydowanie liczniejszych Albańczyków. W ciągu ostatnich ośmiu lat, wskutek prześladowań, Kosowo opuściło około 200 tys. Serbów. Powody do obaw ma również Bułgaria, której niektóre rejony są zamieszkane w większości przez ludność turecką.

Stanowisko Serbów zdecydowanie poparła Rosja. Na zwołanym wczoraj zebraniu Rady Bezpieczeństwa ONZ domagała się podjęcia kroków w kierunku anulowania decyzji władz w Prisztinie. - Nie można nie zdawać sobie sprawy z tego, że decyzje kosowskich przywódców grożą eskalacją napięcia i międzyetnicznej przemocy w tej prowincji, jak również nowym konfliktem na Bałkanach – oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Unia Europejska przyjęła do wiadomości ogłoszenie niepodległości przez Kosowo, pozostawiając uznanie zbuntowanej prowincji za nowe państwo w gestii poszczególnych członków Wspólnoty.

Mimo obecności wojsk NATO już kilka godzin po ogłoszeniu secesji nieznani sprawcy obrzucili granatami budynki ONZ i Unii Europejskiej w Kosovskiej Mitrovicy na północy Kosowa – donosi „Nasz Dziennik”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.