Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

2008-02-18 00:00:00
Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

Premier Kosowa Hashim Thaci odczytał wczoraj w parlamencie tekst deklaracji niepodległości, ogłaszając Kosowo „niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem”. Po jej przyjęciu przez zgromadzenie oderwanie od Serbii tej zamieszkałej głównie przez kosowskich Albańczyków prowincji stało się faktem. Tym samym uruchomiono mechanizm, którego działania nie sposób do końca przewidzieć – czytamy w „Naszym Dzienniku”.



- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył wczoraj prezydent Serbii Boris Tadić. Minister ds. Kosowa Slobodan Samardzić zapowiedział, że państwo serbskie pozostanie w Kosowie, aby umożliwić wszystkim, którzy są lojalni wobec Serbii, na prowadzenie normalnego życia. Zarówno rząd Serbii, jak i prawosławni hierarchowie podkreślają, że Kosowo było i zawsze będzie serbskie.

Dla Belgradu wczorajsza deklaracja jest "nielegalna". Szef rządu serbskiego Vojislav Kosztunica nazwał akt proklamowania niepodległości "serbskiej prowincji" wynikiem bezprawnych działań Stanów Zjednoczonych, które gotowe są dla swych interesów wojskowych łamać międzynarodowy porządek prawny. Zapewnił kosowskich Serbów, że nadal będą traktowani jako pełnoprawni obywatele Serbii. Zapowiedział jednocześnie próby utrzymania gospodarczej i administracyjnej kontroli nad zbuntowaną prowincją – informuje „NDz”.

Gazeta podkreśla, że zamieszkujący prowincję Serbowie obawiają się szykan ze strony zdecydowanie liczniejszych Albańczyków. W ciągu ostatnich ośmiu lat, wskutek prześladowań, Kosowo opuściło około 200 tys. Serbów. Powody do obaw ma również Bułgaria, której niektóre rejony są zamieszkane w większości przez ludność turecką.

Stanowisko Serbów zdecydowanie poparła Rosja. Na zwołanym wczoraj zebraniu Rady Bezpieczeństwa ONZ domagała się podjęcia kroków w kierunku anulowania decyzji władz w Prisztinie. - Nie można nie zdawać sobie sprawy z tego, że decyzje kosowskich przywódców grożą eskalacją napięcia i międzyetnicznej przemocy w tej prowincji, jak również nowym konfliktem na Bałkanach – oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Unia Europejska przyjęła do wiadomości ogłoszenie niepodległości przez Kosowo, pozostawiając uznanie zbuntowanej prowincji za nowe państwo w gestii poszczególnych członków Wspólnoty.

Mimo obecności wojsk NATO już kilka godzin po ogłoszeniu secesji nieznani sprawcy obrzucili granatami budynki ONZ i Unii Europejskiej w Kosovskiej Mitrovicy na północy Kosowa – donosi „Nasz Dziennik”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.