Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

2008-02-18 00:00:00
Serbia: Kosowo ogłosiło niepodległość

Premier Kosowa Hashim Thaci odczytał wczoraj w parlamencie tekst deklaracji niepodległości, ogłaszając Kosowo „niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem”. Po jej przyjęciu przez zgromadzenie oderwanie od Serbii tej zamieszkałej głównie przez kosowskich Albańczyków prowincji stało się faktem. Tym samym uruchomiono mechanizm, którego działania nie sposób do końca przewidzieć – czytamy w „Naszym Dzienniku”.



- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył wczoraj prezydent Serbii Boris Tadić. Minister ds. Kosowa Slobodan Samardzić zapowiedział, że państwo serbskie pozostanie w Kosowie, aby umożliwić wszystkim, którzy są lojalni wobec Serbii, na prowadzenie normalnego życia. Zarówno rząd Serbii, jak i prawosławni hierarchowie podkreślają, że Kosowo było i zawsze będzie serbskie.

Dla Belgradu wczorajsza deklaracja jest "nielegalna". Szef rządu serbskiego Vojislav Kosztunica nazwał akt proklamowania niepodległości "serbskiej prowincji" wynikiem bezprawnych działań Stanów Zjednoczonych, które gotowe są dla swych interesów wojskowych łamać międzynarodowy porządek prawny. Zapewnił kosowskich Serbów, że nadal będą traktowani jako pełnoprawni obywatele Serbii. Zapowiedział jednocześnie próby utrzymania gospodarczej i administracyjnej kontroli nad zbuntowaną prowincją – informuje „NDz”.

Gazeta podkreśla, że zamieszkujący prowincję Serbowie obawiają się szykan ze strony zdecydowanie liczniejszych Albańczyków. W ciągu ostatnich ośmiu lat, wskutek prześladowań, Kosowo opuściło około 200 tys. Serbów. Powody do obaw ma również Bułgaria, której niektóre rejony są zamieszkane w większości przez ludność turecką.

Stanowisko Serbów zdecydowanie poparła Rosja. Na zwołanym wczoraj zebraniu Rady Bezpieczeństwa ONZ domagała się podjęcia kroków w kierunku anulowania decyzji władz w Prisztinie. - Nie można nie zdawać sobie sprawy z tego, że decyzje kosowskich przywódców grożą eskalacją napięcia i międzyetnicznej przemocy w tej prowincji, jak również nowym konfliktem na Bałkanach – oświadczyło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Unia Europejska przyjęła do wiadomości ogłoszenie niepodległości przez Kosowo, pozostawiając uznanie zbuntowanej prowincji za nowe państwo w gestii poszczególnych członków Wspólnoty.

Mimo obecności wojsk NATO już kilka godzin po ogłoszeniu secesji nieznani sprawcy obrzucili granatami budynki ONZ i Unii Europejskiej w Kosovskiej Mitrovicy na północy Kosowa – donosi „Nasz Dziennik”.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.