Sikorski uciszony przez Tuska?

2011-12-02 00:00:00
Sikorski uciszony przez Tuska?

Donald Tusk wiedział o głównych tezach berlińskiego wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego, ale nie docenił jego wagi i zbagatelizował skutki. Dlatego też aż do czwartku milczał, jak zwykle ze sztabem piarowców przygotowując komentarz dla polskiej opinii publicznej. Sam Sikorski dostał jednak zakaz udzielania wypowiedzi na temat berlińskiego wystąpienia.


Sikorski w swoim wystąpieniu w stolicy Niemiec, nazwanym już przez opozycję „hołdem berlińskim”, wzywał Niemcy do obrony strefy euro, postulując wręcz budowanie UE pod niemiecką hegemonią. Opinia publiczna w Polsce zawrzała, a najwięcej emocji budziło pytanie, czy Radosław Sikorski konsultował swoje wystąpienie z premierem i prezydentem, czy też pozwolił sobie na polityczną samowolę. Tekst przemówienia dotarł do kancelarii Bronisława Komorowskiego dopiero w dniu wygłoszenia, Sikorski nie prosił też prezydenta o żadne spotkanie w tej sprawie.

Premier oczywiście wiedział, z czym do stolicy Niemiec jedzie Radosław Sikorski, jednak nie zdawał sobie sprawy z tego, jaki rezonans wywołają słowa szefa dyplomacji, jakie to wzbudzi protesty – powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" jeden z posłów Platformy. Donald Tusk został po prostu zaskoczony. Teraz ma pretensje do Sikorskiego, że został wsadzony przez niego na minę i musi szukać sposobu wyjścia z afery bez szwanku dla wizerunku rządu i swojego. 

Początkowo posłowie PO i rzecznik rządu Paweł Graś twierdzili, że przedstawiona przez Sikorskiego wizja federacyjnej Unii jest jego osobistym pomysłem i nie można jej traktować jako stanowiska rządu RP. Jednak w czwartek poseł Grzegorz Schetyna, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Sejmie, powiedział, że skoro tezę wygłasza szef MSZ to musi być stanowisko rządu. 
 

Sikorski planował „dać odpór” fali krytyki, ale Tusk zabronił mu publicznego wypowiadania się w tej sprawie aż do 14 grudnia, gdy w Sejmie odbędzie się debata na temat polityki zagranicznej. Według dziennika, Donald Tusk gra na czas w nadziei, że sytuacja nieco się uspokoi i emocje opadną. 
 

Klub Parlamentarny PiS złożył wniosek o wyrażenie przez Sejm wotum nieufności wobec ministra spraw zagranicznych. Minister Sikorski narusza (…) konsensus między wszystkimi siłami politycznymi, które opowiedziały się wówczas za akcesją, oraz lekceważy wolę wyrażoną wówczas przez naród w referendum. Minister w deklaracjach skierowanych do przedstawicieli sąsiedniego państwa ustawia Polskę z góry w relacji klient-patron i z góry przekreśla jej ambicje i aspiracje - napisano we wniosku.


 

Źródło: naszdziennik.pl, rp.pl 

 

 

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.