Skandaliczne postępowanie katolickich uczelni w USA
2009-04-22 00:00:00
Nie cichną kontrowersje wokół dwóch katolickich uczelni w USA. W poniedziałek rektor Uniwersytetu Notre Dame o. John Jenkins dolał oliwy do ognia mówiąc, że uhonorowanie tytułem doktora honoris causa obecnego prezydenta Baracka Obamy będzie „doniosłym wydarzeniem” dla Notre Dame. Przyznał również, że uniwersytet jest „niezmiernie dumny”, że będzie mógł gościć w swoich murach pierwszego afro-amerykańskiego prezydenta USA.
Filia innego katolickiego uniwersytetu – skądinąd bardzo zasłużonego dla kraju – Georgetown Law School zamierza przyznać specjalną nagrodę wiceprezydentowi Johnowi Bidenowi, który choć deklaruje, że jest katolikiem popiera aborcję i klonowanie ludzi – informuje portal LifeSiteNews.com.
– Jesteśmy niezmiernie dumni i zaszczyceni, że za kilka tygodni będziemy mogli gościć i uhonorować pierwszego afro-amerykańskiego prezydenta Stanów Zjednoczonych – miał powiedzieć, według gazety „South Bend Tribune”, rektor Uniwersytetu Notre Dame o. John Jenkins podczas uroczystości związanej z obchodami 60-lecia uniwersyteckiej sekcji czarnoskórych lekkoatletów.
Rektor wielokrotnie podkreślał jak bardzo uczelnia jest dumna z tego, że prezydent wybrał właśnie ten uniwersytet a nie żaden inny, by wygłosić mowę okolicznościową związaną z zakończeniem roku akademickiego. Zauważył również, że niepotrzebnie to wydarzenie przyćmią kontrowersje dotyczące niezwykle delikatnych kwestii aborcji i prawa do życia. – Wierzymy w to, w co wierzymy, ale jednocześnie doceniamy tego niezwykłego przywódcę i tę niezwykłą osobę, która tak dużo osiągnęła – powiedział o. Jenkins.
Zdaniem rektora, Obama jest jednym z największych „mówców naszych czasów”, który „reprezentuje rzeczywisty przełom w historii kraju”. Z tego powodu uczelnia „będzie szczęśliwa” móc gościć tak „niezwykłego człowieka”.
Z kolei filia prawnicza Uniwersytetu Georgetown – w którego murach już przemawiał Obama, a która zasłynęła ze skandalicznego zasłonięcia katolickiego monogramu IHS, oznaczającego imię Pana Jezusa, co zrobiono na wyraźne żądanie przedstawicieli Białego Domu – zamierza przyznać jutro specjalną nagrodę „Legal Momentum Hero Award” wiceprezydentowi USA John’owi Bidenowi. Temu samemu, który wywołał kontrowersje wraz ze speaker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przyjmując Komunię Św. choć oboje otwarcie opowiadają się za aborcją.
Katoliccy komentatorzy są oburzeni, gdyż stanowi to wyraźne naruszenie dyrektywy episkopatu USA z 2004 r., zakazującej uczelniom katolickim honorowania osób głoszących poglądy sprzeczne z tradycyjnym nauczaniem Kościoła katolickiego.
Przypomnijmy tylko, że John Biden w czasie kampanii wyborczej w telewizji NBC powiedział, że popieranie aborcji jest zgodne z przekonaniami katolickimi. Obecny wiceprezydent USA jest współautorem niezwykle krzywdzącej, skrajnie proaborcyjnej ustawy Freedom of Choice Act, popiera badania na komórkach macierzystych i finansowanie organizacji aborcyjnych takich jak Planned Parenthood. Głosował za zakazem informowania rodziców o aborcji ich dzieci oraz przeciw zakazowi uśmiercania dzieci w obiektach wojskowych i klonowaniu ludzi.
Patrick Reily, szef Stowarzyszenia Kardynała Newmana, które wystosowało petycję z wyrazami oburzenia w związku z decyzją uniwersytetu Notre Dame, stwierdził, że Uniwersytet Georgetown wydaje się mówić tym samym głosem co Notre Dame, lekceważąc głos biskupów.
Jutrzejsza uroczystość będzie odbywała się pod patronatem pisma „Journal of Gender and the Law and Legal Momentum”, promującego „małżeństwa” osób tej samej płci i tzw. prawa reprodukcyjne kobiet.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.