Skarga na decyzję KRRiT w sprawie Telewizji Trwam

2012-02-22 00:00:00
Skarga na decyzję KRRiT w sprawie Telewizji Trwam


Fundacja Lux Veritatis złożyła skargę na decyzję KRRiT o nie przyznaniu Telewizji Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie. Pismo wpłynęło do sekretariatu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rada ma obowiązek dostarczyć tę skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Na skargę składa się 250-stronicowy dokument. Zawiera on m.in. wyjaśnienia kwestii finansowych Fundacji – podawanych przez KRRiT, jako główny powód odmowy miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam.

Argument, że nie złożyliśmy stosownych wyjaśnień w kwestii zadłużenia Fundacji jest nieprawdziwy. Sprawozdanie finansowe za rok 2009 Fundacji z obszernym opisem zadłużenia i jego spłaty złożyliśmy razem z wnioskiem o miejsce na cyfrowym multipleksie – tłumaczy Lidia Kochanowicz z Fundacji Lux Veritatis w Warszawie. – Dodatkowo później, 5 kwietnia 2011 r., złożyliśmy drugie wyjaśnienie dotyczące już samej pożyczki, z zaznaczeniem, że termin spłaty obejmuje lata 2015-2019. Odtajniliśmy także, za zgodą Zgromadzenia Redemptorystów, punkt umowy dotyczący warunków spłaty – dodaje.

Chodzi o pożyczkę, jakiej Fundacji udzieliła Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Zdaniem Lidii Kochanowicz, rozmowy z KRRiT są niezwykle trudne, ponieważ nie opierają się na argumentach, a ocena wniosku Fundacji o miejsce na multipleksie dla TV Trwam była „wybiórcza i dowolna”. – Wiemy, że sprawa jest trudna, ale chodzi nie tylko o nas, ale i o inne podmioty starające się o miejsce na multipleksie, ponieważ nie tylko my zostaliśmy ocenieni według wybiórczych kryteriów – podkreśla Kochanowicz. Ma ona nadzieję, że Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się tą sprawą w krótkim terminie, a samo rozpatrywanie skargi nie będzie ciągnąć się latami.

17 stycznia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła uchwałę o utrzymaniu w mocy poprzednio podjętej decyzji koncesyjnej, w której nie przyznano TV Trwam miejsca na multipleksie.

Wniosek Fundacji został odrzucony z powodów ekonomiczno-finansowych – przekonywał wówczas przewodniczący KRRiT Jan Dworak. Poinformował, że z dokumentacji jaką dysponowała Rada wynika, iż majątek Fundacji Lux Veritatis wynosi ok. 90 mln zł, ale ponad połowę stanowi pożyczka, jakiej udzieliła Fundacji Polska Prowincja Zgromadzenia Redemptorystów na okres 2002-2019.

Ustawa przewiduje, że najdalej w kwietniu 2014 r. programy TVP muszą zostać przeniesione na multipleks trzeci, zwalniając tym samym połowę multipleksu pierwszego dla nowych nadawców. Konkurs ten KRRiT musi ogłosić jeszcze w 2012 r. Dokładna data nie jest jeszcze znana. – Może to nastąpić za dwa miesiące, jak i po wakacjach. Nie potrafię w tej chwili jej określić, wiemy jakie mamy ramy prawne – stwierdził. Ale to jest drugorzędne – ważne aby konkurs zakończyć w terminie umożliwiającym przygotowanie się do podjęcia nadawania przez nowe podmioty natychmiast po zwolnieniu przez TVP miejsc na MUX 1.

Obecnie budowane są trzy multipleksy. Multipleks pierwszy został przeznaczony dla nowych nadawców, drugi – w całości dla dotychczasowych nadawców komercyjnych, a multipleks trzeci – w całości dla Telewizji Polskiej. Jego budowa będzie mogła być zakończona dopiero po zakończeniu nadawania analogowego przez TVP w lipcu 2013 r. Wtedy też TVP zostanie przeniesiona z czasowo przez nią użytkowanego multipleksu pierwszego na docelowy dla niej multipleks trzeci.

Na zwolnione przez TVP miejsce na multipleksie pierwszym zostanie rozpisany konkurs dla nowych nadawców, co zgodnie z ustawą nastąpi jeszcze w 2012 r. Może w nim wziąć udział każdy z nadawców.

Przeciwko decyzji KRRiT odbyły się już dwie uliczne manifestacje w Warszawie i w Olsztynie. Zbierane są też podpisy pod protestem, a swój sprzeciw wyrażali hierarchowie Kościoła oraz organizacje i stowarzyszenia katolickie, a nawet radni kilku miast.

W sprawie TV Trwam wystąpiła "w imię zasady równości i pluralizmu" Rada Stała KEP. 16 stycznia w specjalnym oświadczeniu biskupi wyrazili nadzieję, że "TV Trwam – nadająca od ponad ośmiu lat i wykazująca stabilność finansową – zostanie włączona do systemu telewizji cyfrowej w Polsce".

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!