Słowacja: biskupi upominają się o prawa rodzin

2012-02-22 00:00:00
Słowacja: biskupi upominają się o prawa rodzin


Episkopat Słowacji ostrzega przed demograficzną katastrofą. Biskupi domagają się od polityków natychmiastowego wdrożenia środków, które pomogą słowackim rodzinom i przyczynią się do wzrostu dzietności w tym kraju.

Episkopat Słowacji swoje ostrzeżenie wystosowywał przy okazji przedterminowych wyborów parlamentarnych, które odbędą się 10 marca. Biskupi nie zamierzają tym razem kierować do wiernych specjalnego listu pasterskiego przed wyborami, jak czynił wielokrotnie w przeszłości.

Najważniejsze postulaty ze strony Kościoła zebrane w obszernym, specjalnie przygotowanym dokumencie pt. "Kościół a społeczeństwo 2012-2016" przekazał kierownictwu pięciu największych partii politycznych podczas osobistych konsultacji, przeprowadzonych w siedzibach poszczególnych partii, przewodniczący episkopatu abp Stanislav Zvolenský – informuje Radio Watykańskie. Główna część dokumentu poświęcona jest konieczności natychmiastowego i systemowego wsparcia życia i rodziny: biskupi biją na alarm wskazując na pogłębiający się upadek tej podstawowej dla społeczeństwa i narodu instytucji, o czym świadczą m.in. wysoki wskaźnik rozwodów i zatrważająco niska liczba urodzeń.

Konsultacje, jakie zostały przeprowadzone z inicjatywy Kościoła, uznane zostały przez uczestniczących w nich liderów partyjnych za potrzebne, interesujące i merytoryczne. Liberalni komentatorzy wrodzy Kościołowi oczywiście zaatakowali go, zarzucając, że znowu miesza się do polityki.

Źródło: Radio Watykańskie

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!