Słowacja: najwięcej praktykujących w okolicach Preszowa i Koszyc

2008-04-22 00:00:00
Słowacja: najwięcej praktykujących w okolicach Preszowa i Koszyc

Blisko 42 proc. słowackich katolików uczestniczy w coniedzielnej Mszy św. a 36 proc. przystępuje przynajmniej raz w miesiącu do Komunii św. Do sakramentu spowiedzi kilka razy w roku przystępuje 25 proc. Takie wyniki badań socjologicznych z 2007 roku przedstawiono 22 kwietnia na sympozjum naukowym przygotowanym przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Trnawie oraz Sekcje Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Trnawie wynika, że blisko 65 proc. katolików na Słowacji modli się przynajmniej raz w tygodniu. Słowacy są bardzo przywiązani do kościelnych obrzędów. Około 85 proc. ankietowanych osób deklarowało, że ślub kościelny jest dla nich ważny, prawie 91 proc. chce katolickiego pogrzebu a blisko 94 proc. uważa, że dziecko powinno być ochrzczone.

Świadomość religijna rozkłada się bardzo różnie. W osobowego Boga wierzy około 75 proc. Słowaków, natomiast 22 proc. wierzy w jakąś siłę, która kieruje światem. Z prawd wiary najłatwiej Słowakom zaakceptować naukę, że dekalog pochodzi od Pana Boga – 64 proc., ale tylko 42 proc. zgadza się z tym, że grzech pierworodny przechodzi na wszystkich ludzi.

Słowacy wprawdzie pamiętają ilu było Apostołów – 92 proc., ale tylko połowa potrafi wymienić imiona czterech Ewangelistów. Według badań najpobożniejszą grupą są ludzie, którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia. Terytorialnie religijność wzrasta ku północno-wschodnim krańcom Słowacji. Najmniej praktykujących można spotkać w województwach bratysławskim i tarnawskim a najwięcej jest ich w preszowskim i koszyckim.

W dziedzinie etyki Słowacy nie zawsze w pełni podzielają naukę Kościoła katolickiego. Margita Minichová z Uniwersytetu w Trnawie przedstawiła swoje badania, z których wynika, że aż 40 proc. wierzących akceptuje, aby ich dzieci mieszkały ze swoimi partnerami bez ślubu kościelnego. Około 30 proc. młodych katolików akceptuje antykoncepcję a 36 proc naturalne metody regulacji urodzin, co jednak nie oznacza, że będą się nimi posługiwać.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.