Słowacja: najwięcej praktykujących w okolicach Preszowa i Koszyc

2008-04-22 00:00:00
Słowacja: najwięcej praktykujących w okolicach Preszowa i Koszyc

Blisko 42 proc. słowackich katolików uczestniczy w coniedzielnej Mszy św. a 36 proc. przystępuje przynajmniej raz w miesiącu do Komunii św. Do sakramentu spowiedzi kilka razy w roku przystępuje 25 proc. Takie wyniki badań socjologicznych z 2007 roku przedstawiono 22 kwietnia na sympozjum naukowym przygotowanym przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu w Trnawie oraz Sekcje Teologii Pastoralnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Trnawie wynika, że blisko 65 proc. katolików na Słowacji modli się przynajmniej raz w tygodniu. Słowacy są bardzo przywiązani do kościelnych obrzędów. Około 85 proc. ankietowanych osób deklarowało, że ślub kościelny jest dla nich ważny, prawie 91 proc. chce katolickiego pogrzebu a blisko 94 proc. uważa, że dziecko powinno być ochrzczone.

Świadomość religijna rozkłada się bardzo różnie. W osobowego Boga wierzy około 75 proc. Słowaków, natomiast 22 proc. wierzy w jakąś siłę, która kieruje światem. Z prawd wiary najłatwiej Słowakom zaakceptować naukę, że dekalog pochodzi od Pana Boga – 64 proc., ale tylko 42 proc. zgadza się z tym, że grzech pierworodny przechodzi na wszystkich ludzi.

Słowacy wprawdzie pamiętają ilu było Apostołów – 92 proc., ale tylko połowa potrafi wymienić imiona czterech Ewangelistów. Według badań najpobożniejszą grupą są ludzie, którzy przekroczyli pięćdziesiąty rok życia. Terytorialnie religijność wzrasta ku północno-wschodnim krańcom Słowacji. Najmniej praktykujących można spotkać w województwach bratysławskim i tarnawskim a najwięcej jest ich w preszowskim i koszyckim.

W dziedzinie etyki Słowacy nie zawsze w pełni podzielają naukę Kościoła katolickiego. Margita Minichová z Uniwersytetu w Trnawie przedstawiła swoje badania, z których wynika, że aż 40 proc. wierzących akceptuje, aby ich dzieci mieszkały ze swoimi partnerami bez ślubu kościelnego. Około 30 proc. młodych katolików akceptuje antykoncepcję a 36 proc naturalne metody regulacji urodzin, co jednak nie oznacza, że będą się nimi posługiwać.

Źródło: KAI
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.