Słowacja: prezydent podpisał znowelizowaną ustawę aborcyjną

2009-08-31 00:00:00
Słowacja: prezydent podpisał znowelizowaną ustawę aborcyjną

Prezydent Słowacji Ivan Gašparovic podpisał w ub. tygodniu znowelizowaną ustawę aborcyjną, która ustanawia obowiązkowe doradztwo w przypadku, gdy niepełnoletnia matka chce zabić swoje nienarodzone dziecko oraz podwyższa z 16 do 18 lat wiek kobiet, które muszą uzyskać zgodę rodziców na aborcję – informuje portal LifeSiteNews.com.

Ustawę aborcyjną znowelizował parlament słowacki w czerwcu tego roku. Za przyjęciem poprawki głosowało 87 parlamentarzystów. Przeciw niej było 7. Znowelizowana ustawa zacznie obowiązywać od września br.

Przeciw nowelizacji ustawy wystąpiły organizacje proaborcyjne, w tym m.in. międzynarodowa organizacja „Centrum na Rzecz Praw Reprodukcyjnych”. Przeciwnicy poprawki twierdzili, że proponowane zmiany „są sprzeczne z prawem kobiet do prywatności, integralności fizycznej, autonomii i poufności oraz z prawem do ochrony zdrowia i niedyskryminacji.”

W sumie 19 różnych organizacji proaborcyjnych przesłało do słowackich polityków specjalny list z prośbą o odrzucenie proponowanej nowelizacji. Powoływano się w nim na Światową Organizację Zdrowia oraz Europejski Trybunał Praw Człowieka, przestrzegając przed wprowadzeniem wymogu uzyskania zgody rodzicielskiej przez nieletnią ciężarną, domagającą się aborcji.

Tuż przed glosowaniem w parlamencie ponad 80 organizacji z całego świata, zaalarmowanych sondażem koalicji „Familiokratos” pochwaliło słowackich polityków, domagających się zaostrzenia ustawy aborcyjnej, zaznaczając, że aż 86 proc. kobiet, które dokonały aborcji uważa, że wprowadzono je w błąd i pozbawiono podstawowych informacji na temat konsekwencji uśmiercenia poczętego dziecka.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.