Słowacja: skandaliczna postawa ambasadora Andrzeja Krawczyka

2011-06-10 00:00:00


Polski ambasador na Słowacji Andrzej Krawczyk podpisał się pod skandalicznym oświadczeniem popierającym marsz pederastów i postulaty aktywistów homoseksualnych w tym kraju. Oprócz przedstawiciela Polski pod dokumentem podpisało się 18 ambasadorów akredytowanych w Bratysławie. Złożenia podpisu zdecydowanie odmówili przedstawiciele Czech i Austrii. List ambasadorów został potraktowany w Bratysławie jako bezczelna ingerencja obcych państw w wewnętrzne sprawy Słowacji i wywołał oburzenie tamtejszych polityków – informuje portal Fronda.pl.

Sygnatariusze oświadczenia napisali: „My, członkowie wspólnoty międzynarodowej, stoimy zdecydowanie i jednoznacznie po stronie uczestników marszu, którzy (...) chcą (...) podnieść stan świadomości o wspólnocie LGBT na Słowacji. (...) Cieszymy się z wkładu społeczności LGBT na rzecz naszej wspólnoty oraz witamy starania przedstawicieli słowackich instytucji o ochronę praw osób należących do LGBT na Słowacji”. Organizatorzy marszu mówią otwarcie, że ich celem jest legalizacja „małżeństw homoseksualnych” łącznie z prawem adopcji dzieci.

List otwarty do 19 ambasadorów podpisanych pod oświadczeniem napisał były minister spraw wewnętrznych Vladimir Palko. Zauważył w nim, że w większości krajów, które reprezentują owi dyplomaci, nie ma instytucji „małżeństwa homoseksualnego” ani prawa do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Jak więc mogą domagać się wprowadzenia na Słowacji zasad, które nie obowiązują w ich krajach?

W kilku akapitach swojego listu Vladimir Palko zwrócił się konkretnie do poszczególnych ambasadorów. Najwięcej miejsca poświęcił najwyższemu rangą polskiemu dyplomacie w Bratysławie Andrzejowi Krawczykowi:
„Szanowny Panie Ambasadorze Andrzeju Krawczyku! Pański podpis pod oświadczeniem ambasadorów jest prawdziwym kuriozum. Przecież w Pańskim kraju ruchowi LGBT nie udało się zalegalizować ani rejestrowanego partnerstwa, ani jednopłciowych małżeństw, nie mówiąc już o prawie do adopcji.
Szanowny Panie Ambasadorze, Pańskie nieograniczone poparcie dla Tęczowego Marszu w Bratysławie stoi w rażącej stoi w jaskrawej sprzeczności z dziełem całego życia waszego i naszego wielkiego papieża Jana Pawła II, którego beatyfikację katolicy z wielki przejęciem świętowali zaledwie przed miesiącem.
Panie Ambasadorze, niech mi Pan pozwoli przypomnieć, że Wasz zmarły prezydent Lech Kaczyński oraz Wasz były premier Jarosław Kaczyński przed paru laty wymogli dla Polski podczas rokowań w sprawie traktatu lizbońskiego zwolnienie od przyjęcia Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Skutecznie zabezpieczyli Polskę przed narzuceniem przez legislatywę UE innych koncepcji małżeństwa niż związek męża i żony. Opierali się przy tym na uchwale Sejmu Rzeczpospolitej z 11 maja 2003 roku o nadrzędności polskiego prawodawstwa w kwestiach moralności i kultury. Uchwałą tą Sejm potwierdził, że po wstąpieniu do UE Polska nie uzna żadnej prawnej regulacji ze strony społeczności ponadnarodowych w dziedzinie obrony rodziny, małżeństwa i życia ludzkiego. Wzorem dla owej uchwały sejmowej była deklaracja Narodowej Rady Republiki Słowackiej o nadrzędności prawa krajów członkowskich UE w sferze kulturalno-etycznej, którą słowacki parlament przyjął w styczniu 2002 roku.
Tymi aktami zarówno Sejm Rzeczpospolitej, jak i Narodowa Rada Republiki Słowackiej chciały przeciwstawić się naciskowi Unii Europejskiej w sprawie zmiany definicji małżeństwa. Panie Ambasadorze, obok Pańskiego podpisu figuruje także podpis Andrei Elschek-Matis – przewodniczącej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej na Słowacji. W przeszłości Polska i Słowacja ramię w ramię broniły się przeciwko presji UE dążącej do zmiany społecznych tradycji naszych kultur. Dziś Pan wspólnie z przedstawicielką UE wywiera taki sam nacisk na Słowację”.

Aktem ingerencji w wewnętrzne stosunki zaprzyjaźnionego z Polską, sąsiedniego państwa – nazwali podpisanie oświadczenia przez polskiego ambasadora posłowie PiS Kazimierz Ujazdowski i Jarosław Sellin. Parlamentarzyści wystosowali list do ministra Radosława Sikorskiego z żądaniem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

Poniżej publikujemy list posłów do ministra spraw zagranicznych:

Warszawa, 9 czerwca 2011 r.

Posłowie na Sejm RP

Kazimierz Ujazdowski

Jarosław Sellin

 

Szanowny Pan

Radosław Sikorski

Minister Spraw Zagranicznych

 

Zwracamy się do Pana Ministra z żądaniem podjęcia działań, które zapobiegną promowaniu przez polską dyplomację postaw sprzecznych z etycznymi podstawami cywilizacji i z wartościami Konstytucji RP oraz wystosowania oficjalnych przeprosin skierowanych do władz Słowacji z powodu bezprecedensowej, skandalicznej ingerencji ambasadora polskiego w Bratysławie Andrzeja Krawczyka w wewnętrzne sprawy tego państwa.

W dniu 2 czerwca 2011 r. Ambasador RP na Słowacji podpisał się pod oświadczeniem innych dyplomatów akredytowanych w Bratysławie popierającym pochód środowisk lesbijskich, gejowskich, biseksualnych i transseksualnych (LGBT) zorganizowanym w tym mieście, głoszącym postulaty uchwalenia ustawy o „małżeństwach osób tej samej płci" i umożliwienie takim parom adopcji dzieci.

Wystąpił w imieniu Polski, gdyż w oświadczeniu tym czytamy:

My, członkowie wspólnoty międzynarodowej, stoimy zdecydowanie i jednoznacznie po stronie uczestników marszu, którzy (...) chcą (...) podnieść stan świadomości o wspólnocie LGBT na Słowacji. (...) Cieszymy się z wkładu społeczności LGBT na rzecz naszej wspólnoty oraz witamy starania przedstawicieli słowackich instytucji o ochronę praw osób należących do LGBT na Słowacji.

Wiemy, że od podpisania tego oświadczenia uchylili się m.in. ambasadorowie innych państw sąsiednich – Austrii i Czech.

Naszym zdaniem był to akt ingerencji w wewnętrzne stosunki zaprzyjaźnionego z Polską, sąsiedniego państwa. Nie mniej oburzający jest fakt, że deklaracja złożona przez ambasadora Andrzeja Krawczyka jest sprzeczna z zasadami Konstytucji RP określającymi małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny oraz konstytucyjnymi prawami dziecka i rodziny.

Wiemy też, że wielu polityków słowackich jest zbulwersowanych postawą polskiego ambasadora w tej sprawie. Zwłaszcza, że postulaty głoszone na tej paradzie nie znajdują poparcia większości społeczeństwa polskiego i pozostają w sprzeczności z podstawowymi zasadami Konstytucji RP. Jeden z nich zwrócił też uwagę, że poparcie polskiego ambasadora dla „Tęczowego Marszu" „stoi w jaskrawej sprzeczności z dziełem całego życia waszego i naszego wielkiego papieża Jana Pawła II, którego beatyfikację katolicy z wielki przejęciem świętowali zaledwie przed miesiącem".

Zwracają też uwagę, że oba nasze państwa łączy formalny sprzeciw wobec naruszania suwerenności poszczególnych państw w UE w dziedzinie prawodawstwa odnoszącego się do moralności i kultury, a zwłaszcza definicji małżeństwa (deklaracja Rady Narodowej Rep. Słowackiej ze stycznia 2002 r. i uchwała Sejmu RP z maja 2003 r.).

Musimy zwrócić uwagę Pana Ministra na zasmucający fakt, że ambasador Krawczyk podpisał deklarację na blankiecie ambasady USA co jest wyrazem braku elementarnej kultury państwowej.

Oczekujemy pilnej, oficjalnej i upublicznionej reakcji Pana Ministra w tej sprawie.

Źródło: Fronda.pl, Polityce.pl

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.