Słowacja: tragiczny pożar w średniowiecznym zamku

2012-03-12 00:00:00
Słowacja: tragiczny pożar w średniowiecznym zamku

W sobotę 10 marca w wyniku pożaru częściowo spłonął  zamek Krasna Horka. Zamek zapalił się od nielegalnie wypalanych traw w okolicy cennego zabytku. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach, jak również część eksponatów i zabytkowych średniowiecznych komnat oraz dzwonnica wraz z trzema dzwonami.

Skarb kultury narodowej leżący 8 km na wschód od Rożniawy nad miejscowością Krasnohorskie Podhradie. Na wysokiej, stromej i stożkowatej górze wznosi się zamek z XIV w., pierwotnie gotycki. Przy okazji wzmocnienia był przebudowany w renesansowym stylu, dzięki czemu stał się reprezentacyjną szlachecką siedzibą. Do roku 1812 zamek był zamieszkały. Ostatni właściciel D. Andrassy zamienił go na rodowe muzeum i od roku 1906 udostępnił do zwiedzania. W roku 1946 zaczęły się prace renowacyjne.

W drugiej połowie XVIII wieku jedną z baszt przebudowano na barokowo-klasycystyczną Kaplicę Narodzenia Panny Marii. Na głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Czarnej Madonny, nazywanej też Krasnogórską Panną Marią, który później stał się celem pielgrzymek. Nie wiadomo czy obraz ten ocalał.

Jak podaje radiostacja RMF FM policja ustaliła już, że winę za sobotni pożar bezcennego zabytku ponosi dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat. Potajemnie palili na zamku papierosy. Od niedopałków zajęła się trawa, a potem drewniane elementy zabytkowych zabudowań. Straty są trudne do oszacowania, ale zajmuje się tym już specjalna komisja.

W cieniu tych dramatycznych wydarzeń ogłoszono wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wygrała je lewicowa partia SMER i będzie miała większość w parlamencie. Choć partia Roberta Fico może rządzić samodzielnie, to szef socjaldemokratów zapowiedział, że zależy mu na budowie koalicji.


Źródło: rmf24.pl
luk
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.