SN Meksyku: szpitale muszą rozdawać pigułki ”dzień po” pod groźbą więzienia

2010-06-02 00:00:00
SN Meksyku: szpitale muszą rozdawać pigułki ”dzień po” pod groźbą więzienia

Sąd Najwyższy Meksyku postanowił, że pigułki „dzień po” muszą być dystrybuowane we wszystkich szpitalach – zarówno w publicznych, jak i prywatnych. Urzędnicy nie stosujący się do tego stracą pracę, będą ścigani i osadzani w więzieniach.

Lekarze powszechnie uznają, że pigułka „dzień po” może unicestwić życie ludzkie w początkowym stadium rozwoju. Tymczasem sąd orzekł w piątek, że pigułka ta wcale nie powoduje poronienia i w związku z tym może być rozprowadzana wśród kobiet. Według sądu, nie łamie się w ten sposób przyjętej niedawno w poszczególnych stanach Meksyku poprawki broniącej życia ludzkiego od poczęcia.

- Zakończyliśmy pracę w materii bardzo dyskusyjnej i prawdopodobnie nasza decyzja nie jest powszechnie przekonująca. Jest to jednak rezultat przekonań każdego z sędziów, osobistej wiedzy prawnej i naszego gruntownego poznania
oraz zrozumienia problemu – stwierdził przewodniczący składu sędziowskiego Guillermo Ortiz.

Minister Jose Ramon Cossio nakazał bezwzględne przestrzeganie orzeczenia sądu. Ci, którzy odmówią jego wykonania muszą się liczyć z utratą stanowiska, procesem karnym, a nawet osadzeniem w więzieniu. Zapowiedział także, że lekarze nie będą mogli powoływać się w tym przypadku na klauzulę sumienia, gdyż nie ma mowy o aborcji. Minister Cossio zaznaczył, że jeśli w danym szpitalu będą do dyspozycji pigułki „dzień po", to lekarze są zobowiązani do ich rozdawania.

Decyzja SN zapadła w związku z wnioskiem złożonym przez gubernatora stanu Jalisco Emilio Gonzaleza, który zapowiedział, że dostosuje się do wyroku sądu. W sprawie nie wypowiedzieli się jeszcze biskupi.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.