SN Meksyku zadecyduje w sprawie poprawek pro- life
2011-09-27 00:00:00

W środę ogłoszony zostanie wyrok w sprawie zgodności z konstytucją dwóch poprawek, przyjętych w lokalnych legislaturach stanowych, chroniących życie od poczęcia. Wstępnie wiadomo, że przewodniczący składu sędziowskiego jest przeciwny ich uznaniu. Tymczasem poprawki pro-life przyjęte zostały w sumie przez 18 lokalnych legislatur stanowych, które nie chcą zezwolić na zabijanie dzieci w łonach kobiet.
Sąd ma w środę wydać decyzję w sprawie konstytucyjności dwóch poprawek, które wyraźnie chronią prawa dzieci poczętych. Poprawki zostały zaproponowane przez dwa stany. Podobne zmiany wprowadziło w sumie 18 stanów.
Sędzia, który napisał proponowany wyrok w sprawie zmian pro-life podobno wyraził sprzeciw wobec nich, argumentując, że „nie można dawać pierwszeństwa prawu do życia w stosunku do innych praw konstytucyjnych”.
Sędzia twierdzi również, że proponowane zmiany „degradują" kobiety. Nakłada się na nie „nieproporcjonalnie wysokie obciążenia, co jest niezgodne z ich godnością (chodzi zwłaszcza o te kobiety, które nie chcą urodzić dzieci), ale także z ich prawami i wolnościami podstawowymi, a konkretnie z ich „prawami reprodukcyjnymi”, chronionymi przez konstytucję i traktaty międzynarodowe.
Już teraz proponowany werdykt krytykowany jest przez wielu prawników. Guilberto Garcia Jones, analityk prawny, mówi wprost, że nieuznanie konstytucyjności poprawek chroniących życie dzieci poczętych, oznaczać będzie dekryminalizację aborcji przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży. Dodał, że jeśli sędziowie narzucą werdykt korzystny dla zwolenników aborcji, to będzie to „okropne pogwałcenie praw obywateli Meksyku i praw dzieci nienarodzonych".
Przed ogłoszeniem wyroku pojawiły się całostronicowe ogłoszenia z listem otwartym w największej gazecie meksykańskiej „El Universal." List został napisany przez parlamentarzystów lokalnych i federalnych. Wezwali oni przedstawicieli Sądu Najwyższego do poszanowania demokratycznego procesu. Z podobnym apelem zwróciło się wcześniej ponad 50 organizacji non-profit.
Meksykańskie poprawki o godności dziecka poczętego były przyjmowane przez lokalne legislatury stanowe z ogromnym poparciem 88 proc. członków. Politycy wystąpili z propozycjami poprawek, ze względu na nachalne działania władz centralnych, które w stołecznym mieście Meksyk wprowadziły już wiele skandalicznych praw.
Decyzja SN będzie wiążąca, jeśli werdykt zostanie zaakceptowany przez ośmiu z jedenastu sędziów.
Źródło: LifeSiteNews.com, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.