Państwa totalitarne w XX wieku budowano na socjalistycznych, utopijnych ideologiach. Kościół w tych systemach był odbierany jako wróg numer jeden.
Ideologie socjalistyczne kreowały i podawały do wierzenia nowy model raju na ziemi, wizji zbawienia człowieka poprzez idealny system państwowy. Kościół nastawiony na transcendencję dawał podmiotowość człowiekowi i stawał wielokrotnie w obronie wolności ludzkiej. W tej sytuacji państwa totalitarne traktowały Kościół jako konkurenta w walce o rząd dusz.
Państwa totalitarne stosowały bardzo różne techniki walki z Kościołem, aż dziw nieraz bierze, że do dziś wiele z tych praktyk jest wciąż stosowanych. Rozlicznych prześladowań doświadczył Prymas Tysiąclecia ks. kard. Stefan Wyszyński. Oprócz tak spektakularnych akcji przeciwko jego osobie, jak uwięzienie w 1953 roku, stosowano cały szereg szykan mających skompromitować ks. kard. Wyszyńskiego. Do najbardziej perfidnych gier Służby Bezpieczeństwa należy zaliczyć próby skompromitowania go zarówno w oczach społeczeństwa, jak i w oczach Watykanu. Znana jest akcja oskarżenia Prymasa o zdradę po słynnym liście Episkopatu Polski do biskupów niemieckich, w którym zawarte były słowa: "wybaczamy i prosimy o wybaczenie". Oskarżenie o proniemieckość, a także o zdradę narodową miało doprowadzić do odsunięcia się wiernych od głowy polskiego Kościoła.
[...]
Pełny tekst:
"Nasz Dziennik"