Socjologowie: Polacy są bardzo religijni
2009-07-15 00:00:00
Polacy są przywiązani do wiary i biorą udział w praktykach religijnych – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Instytut Socjologii UKSW w maju tego roku.
81,4 badanych deklaruje się jako wierzący lub głęboko wierzący, a 79 proc. bierze udział w praktykach religijnych – mniej lub bardziej regularnie. Blisko dwie trzecie – 64,1 bierze udział w niedzielnej Mszy św. Polacy są też przywiązani do tradycji i pielęgnują zwyczaje, związane ze świętami religijnymi – zwyczajów, związanych z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą przestrzega 98 proc. badanych, cześć zmarłym oddaje 96,1 proc.
Jednak mniej osób modli się indywidualnie – 46,8 proc. i uczestniczy w „nadprogramowych” nabożeństwach: w majowym – 55,9, do Miłosierdzia Bożego – 40,5, w fatimskim – 28,6. W Drodze Krzyżowej bierze udział 63,1 proc. Księdza po kolędzie przyjmuje 92,2 proc ankietowanych, a intencję mszalną zamówiło w roku ubiegłym 45,7 respondentów.
Z badań wynika też, że Dekalog nadal mocno kształtuje oceny etyczne Polaków – dla 81,6 jest on „zdecydowanie wiążący”. Badania potwierdzają jednak opisywaną przez socjologów religii selektywność wiary. Choć niewierność małżeńską odrzuca 88,7 proc. badanych, aborcję 67,8, eutanazję 60,5 – rozwód już tylko 55,5, zapłodnienie in vitro 38,5, a co drugi badany – 49,9 akceptuje stosowanie środków antykoncepcyjnych. Większość Polaków – 61,9 nie akceptuje stosunków homoseksualnych.
Z badań UKSW wynika także, że największym zaufaniem cieszy się papież – bardzo dużym 46,9 i dużym – 33,7; ks. Prymas odpowiednio – 25,2 i 30,8; proboszcz – odpowiednio 25 proc. i 25,9; biskup diecezji – 21,1 i 29; episkopat – 16,7 i 25,9.
Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniach od 1 do 10 maja 2009 na reprezentatywnej grupie 1334 Polaków powyżej 18 roku życia, zróżnicowanych pod kątem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji społeczno-zawodowej i regionu zamieszkania. Jest to badanie z serii Polski Pomiar Postaw i Wartości. Jego celem było zdobycie aktualnych danych dotyczących kluczowych charakterystyk statystyczno-socjologicznych polskiego społeczeństwa.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.