Socjologowie: Polacy są bardzo religijni

2009-07-15 00:00:00

Polacy są przywiązani do wiary i biorą udział w praktykach religijnych – wynika z najnowszych badań, przeprowadzonych przez Instytut Socjologii UKSW w maju tego roku.

81,4 badanych deklaruje się jako wierzący lub głęboko wierzący, a 79 proc. bierze udział w praktykach religijnych – mniej lub bardziej regularnie. Blisko dwie trzecie – 64,1 bierze udział w niedzielnej Mszy św. Polacy są też przywiązani do tradycji i pielęgnują zwyczaje, związane ze świętami religijnymi – zwyczajów, związanych z Bożym Narodzeniem czy Wielkanocą przestrzega 98 proc. badanych, cześć zmarłym oddaje 96,1 proc.

Jednak mniej osób modli się indywidualnie – 46,8 proc. i uczestniczy w „nadprogramowych” nabożeństwach: w majowym – 55,9, do Miłosierdzia Bożego – 40,5, w fatimskim – 28,6. W Drodze Krzyżowej bierze udział 63,1 proc. Księdza po kolędzie przyjmuje 92,2 proc ankietowanych, a intencję mszalną zamówiło w roku ubiegłym 45,7 respondentów.

Z badań wynika też, że Dekalog nadal mocno kształtuje oceny etyczne Polaków – dla 81,6 jest on „zdecydowanie wiążący”. Badania potwierdzają jednak opisywaną przez socjologów religii selektywność wiary. Choć niewierność małżeńską odrzuca 88,7 proc. badanych, aborcję 67,8, eutanazję 60,5 – rozwód już tylko 55,5, zapłodnienie in vitro 38,5, a co drugi badany – 49,9 akceptuje stosowanie środków antykoncepcyjnych. Większość Polaków – 61,9 nie akceptuje stosunków homoseksualnych.

Z badań UKSW wynika także, że największym zaufaniem cieszy się papież – bardzo dużym 46,9 i dużym – 33,7; ks. Prymas odpowiednio – 25,2 i 30,8; proboszcz – odpowiednio 25 proc. i 25,9; biskup diecezji – 21,1 i 29; episkopat – 16,7 i 25,9.

Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w dniach od 1 do 10 maja 2009 na reprezentatywnej grupie 1334 Polaków powyżej 18 roku życia, zróżnicowanych pod kątem wieku, płci, wykształcenia, sytuacji społeczno-zawodowej i regionu zamieszkania. Jest to badanie z serii Polski Pomiar Postaw i Wartości. Jego celem było zdobycie aktualnych danych dotyczących kluczowych charakterystyk statystyczno-socjologicznych polskiego społeczeństwa.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.