Formacja Zbigniewa Ziobry chce doprowadzić do zawieszenia mających wejść w życie od 2013 roku przepisów tzw. pakietu klimatycznego. Solidarna Polska chce doprowadzić do pierwszej w historii Unii Europejskiej inicjatywy obywatelskiej.
Pakiet klimatyczny zakłada dwudziesto procentową redukcję emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie efektywności wykorzystania energii o 20 proc. oraz zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych do 20 proc. Cele te mają być osiągnięte do roku 2020. - Wprowadzenie pakietu oznacza wzrost kosztów energii elektrycznej nawet o 80 proc., co będzie oznaczało gwałtowny wzrost innych cen i pogorszenie warunków życia, zwłaszcza najbiedniejszych Polaków – tłumaczył Zbigniew Ziobro. Dodał, iż dostosowanie Polski do wymogów pakietu będzie kosztowało ponad 100 miliardów euro.
Ludwik Dorn przypomniał, że prawo unijne określa ścisłą liczbę podpisów, jaką trzeba zebrać w danym państwie, aby móc wnieść taką inicjatywę. W całej Wspólnocie potrzebnych jest ponad milion podpisów. Podpisy należy zbierać proporcjonalnie do ludności kraju, a więc w Polsce musi ich być minimum 37,5 tys. Jako potencjalnych sojuszników Dorn wymienia m.in. Czechy, Bułgarię i Rumunię, choć twierdzi, że realne jest zaangażowanie zbierania podpisów na wielką skalę w siedmiu krajach Unii. Zbigniew Ziobro dodał, że należy zmobilizować wszystkie siły polityczne, aby wywarły presję na Komisję Europejską, w której gestii jest możliwość zmian w pakiecie klimatycznym.
Ekonomista Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum Adama Smitha, powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że pomysł SP to cenna inicjatywa. - Z jednej strony realizacja pakietu klimatycznego wywoła poważne konsekwencje gospodarcze. Z drugiej widać, w jak mało demokratyczny sposób funkcjonują struktury UE, skoro dopiero oddolne ciśnienie obywateli wymusiło stworzenie takich instrumentów jak te, po które sięgnął Ziobro - twierdzi.
Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało złożenie wniosku o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie pakietu klimatycznego.
Źródło: polskieradio.pl, rp.pl