Sosnowiec: otwarto Okno Życia
2009-09-30 00:00:00
W Sosnowcu otwarto Okno Życia, czyli miejsce, gdzie matki anonimowo mogą pozostawić swoje dzieci, których nie chcą lub nie mogą wychować. Okno poświęcił 29 września bp Grzegorz Kaszak. Znajduje się ono przy ul. Matki Teresy Kierocińskiej przy klasztorze sióstr karmelitanek.
Okno Życia powstało dzięki Caritas Diecezji Sosnowieckiej. – Dzięki niemu dzieci, które tu trafią bardzo szybko mogą rozpocząć procedurę adopcyjną i trafić do nowych, kochających rodziców – podkreśla ks. Stefan Wyporski.
Okno znajduje się przy samym chodniku. W nocy będzie oświetlone. Dzięki temu, że klamka jest również na zewnątrz, matka oddająca dziecko sama może je włożyć do środka i odejść. – W momencie otwarcia okna dostanę sygnał powiadomienia na telefon komórkowy, który noszę przy sobie. Wtedy zejdę i sprawdzę, czy nie jest to fałszywy alarm – opowiada s. Klemensa Zając, karmelitanka. Data i godzina otwarcia okna zostaje zapisana w specjalnym zeszycie i wzywa się pogotowie ratunkowe. W czasie oczekiwania na jego przyjazd siostra sprawdza, czy dziecko nie wymaga natychmiastowej pomocy, przewinięcia czy dodatkowego ubrania. Dziecko jest odbierane przez ratowników medycznych, a matka zachowuje anonimowość. Zgodnie z polskim prawem, na ewentualną zmianę swojej decyzji ma sześć tygodni.
Pierwsze Okno Życia w Polsce zostało otwarte w marcu 2006 r. w Krakowie u sióstr nazaretanek. – Liczę, że nasze Okno Życia nie będzie nigdy otwierane. Jeśli jednak zdarzy się inaczej, dziecko na pewno zostanie otoczone od samego początku miłością i troską – podkreśla siostra karmelitanka.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.