Spotkanie rady ds. bioetyki
2008-04-25 00:00:00
W czwartek zebrała się po raz pierwszy rządowa rada ds. bioetyki. Jak zaznaczył jej przewodniczący poseł Jarosław Gowin (PO), zespół nie będzie pracował nad projektem ustawy o zapłodnieniu in vitro. Priorytetem rady będzie przygotowanie do ratyfikacji przez Polskę międzynarodowej konwencji bioetycznej – informuje „Nasz Dziennik".
Gazeta przypomina, że już teraz formułowane są wobec niej liczne zastrzeżenia. Nie do przyjęcia jest np. zapis, który mówi o eksperymentach medycznych na zarodkach ludzkich. Zespół piętnastu ekspertów ma określić zakres zastrzeżeń co do konwencji (ma do tego prawo każdy kraj ratyfikujący), konieczne zmiany w ustawodawstwie krajowym oraz rekomendacje do ustawy implementującej, w której znajdą się m.in. rozstrzygnięcia kwestii dotyczących zapłodnienia metodą in vitro – czytamy w „NDz”.
– Nie będziemy się zajmować pracami nad odrębną ustawą w sprawie zapłodnienia in vitro – mówi „Rzeczpospolitej” Gowin. Wcześniej poseł PO zapowiadał, że zespół przygotuje odrębny projekt ustawy w sprawie in vitro. Mówił też o tym premier Donald Tusk, który zapewniał, że taka ustawa może być gotowa jeszcze w tym roku. Jednak część członków zespołu była przeciwko opracowaniu ustawy i uznała, że wystarczy, jeśli przygotują do niej założenia – informuje „Rz”.
Zespół będzie podejmował decyzje większością głosów. – W przyszłości nie unikniemy głosowań – mówi Gowin.
Ojciec Andrzej Rębacz, krajowy duszpasterz rodzin zaznacza, że zbyt dużą wagę przywiązuje się do sprawy in vitro. – Lepiej by było, gdyby większy nacisk położono na wsparcie nowych metod leczenia bezpłodności, które są tańsze i skuteczniejsze niż in vitro – przekonuje.
Źródło: „Nasz Dziennik”, „Rzeczpospolita”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.