Sprzeciw wobec ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

2008-03-27 00:00:00
Sprzeciw wobec ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

Irlandzkie Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (Society for Christian Civilization) zainicjowało akcję rozpropagowywania materiałów informujących o zagrożeniach płynących z ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Ulotka zatytułowana „Jestem katolikiem. Czy mogę w związku z tym zaaprobować Traktat Lizboński?” ma trafić do jak największej liczby Irlandczyków, zanim opowiedzą się oni za jego przyjęciem lub odrzuceniem w zbliżającym się referendum, planowanym na drugi tydzień czerwca.

Ulotka podaje dziewięć powodów, dla których wierzący i sumienni katolicy nie mogą zgodzić się na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego.

Autorzy broszury w pierwszej kolejności powołują się na trzy podstawowe zasady, które Traktat ten narusza, a które nie podlegają dyskusji. Mówił o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu skierowanym 30 marca 2006 r. do uczestników kongresu zorganizowanego przez Europejską Partię Ludową. Papież powiedział wówczas: – Jeśli chodzi o Kościół katolicki, zasadniczym celem jego wystąpień na arenie publicznej jest ochrona i uświadamianie godności osoby ludzkiej, toteż świadomie zwraca on uwagę na zasady, które nie mogą być przedmiotem negocjacji. Wśród owych zasad dziś szczególnie ważne są następujące:

– ochrona życia we wszystkich jego fazach, od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci;

– uznanie i propagowanie naturalnego modelu rodziny, jakim jest związek mężczyzny i kobiety oparty na małżeństwie, oraz obrona tego modelu przed próbami zrównania go w prawach z radykalnie odmiennymi rodzajami związków, które w istocie rzeczy osłabiają rodzinę i przyczyniają się do jej destabilizacji, przysłaniając jej szczególny charakter i utrudniając postrzeganie jej niezastąpionej roli społecznej;

– ochrona prawa rodziców do wychowywania własnych dzieci.

Zdaniem Stowarzyszenia proponowany Traktat ignoruje Boga oraz chrześcijańskie korzenie Europy, narzuca relatywistyczną wizję praw człowieka niezgodną z wizją katolicką, znacznie ogranicza ochronę życia ludzkiego, zezwalając na aborcję, klonowanie tarapeutyczne, eutanazję i eksperymenty na embrionach.

Traktat ten jest pierwszym międzynarodowym dokumentem prawnym uznającym orientację seksualną za podstawę do niedyskryminacji. Po raz pierwszy w dokumencie międzynarodowym tej rangi uznaje się równość między mężczyzną a kobietą we wszystkich dziedzinach, pomniejsza znaczenie rodziny przez zrezygnowanie z definicji małżeństwa jako związku między kobietą a mężczyzną i ogranicza prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Ignoruje się także tożsamość Europy i ludzi tworzących Unię Europejską.

Autorzy broszury podkreślają, że Irlandczycy powinni być „głosem” tych, którzy nie mają prawa do głosowania. Przyjęty w pozostałych krajach sposób ratyfikacji pozbawia bowiem inne narody prawa do wypowiedzenia się w referendum.

Analizując krok po kroku zapisy Traktatu i Karty Praw Podstawowych, autorzy ulotki zalecają odrzucenie Traktatu Lizbońskiego. Zdaniem Stowarzyszenia, katolik chcąc mieć spokojne sumienie nie może zaakceptować Traktatu, który odrzuca niepodlegające żadnej dyskusji zasady podstawowe, o których mówił Ojciec Święty.

Irlandia jest jedynym krajem spośród 27 państw UE, w którym istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję odrzuconą w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów. Aby dokument wszedł w życie muszą go ratyfikować wszystkie kraje UE.

W sondażu przeprowadzonym na początku tego miesiąca 46 proc. Irlandczyków opowiedziało się za ratyfikacją traktatu, 23 proc. było przeciw, a 31 proc. nie miało zdania na ten temat.

AS, PiotrSkarga.pl

Zasady te nie są prawdami wiary, choć oczywiście wiara jest dla nich dodatkowym oświeceniem i potwierdzeniem. Są one wpisane w samą naturę człowieka, a zatem są wspólne dla całej ludzkości. Działania Kościoła na rzecz krzewienia owych zasad nie mają charakteru religijnego, ale dotyczą wszystkich ludzi, niezależnie od tego, jakie jest ich wyznanie. Działania te są tym bardziej konieczne, im częściej owe zasady są odrzucane bądź źle rozumiane, mamy wówczas bowiem do czynienia z podważaniem prawdy o osobie ludzkiej oraz poważnym naruszaniem samej sprawiedliwości.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.