Sprzeciw wobec ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

2008-03-27 00:00:00
Sprzeciw wobec ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

Irlandzkie Stowarzyszenie Obrony Tradycji, Rodziny i Własności (Society for Christian Civilization) zainicjowało akcję rozpropagowywania materiałów informujących o zagrożeniach płynących z ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Ulotka zatytułowana „Jestem katolikiem. Czy mogę w związku z tym zaaprobować Traktat Lizboński?” ma trafić do jak największej liczby Irlandczyków, zanim opowiedzą się oni za jego przyjęciem lub odrzuceniem w zbliżającym się referendum, planowanym na drugi tydzień czerwca.

Ulotka podaje dziewięć powodów, dla których wierzący i sumienni katolicy nie mogą zgodzić się na ratyfikację Traktatu Lizbońskiego.

Autorzy broszury w pierwszej kolejności powołują się na trzy podstawowe zasady, które Traktat ten narusza, a które nie podlegają dyskusji. Mówił o tym Ojciec Święty Benedykt XVI w orędziu skierowanym 30 marca 2006 r. do uczestników kongresu zorganizowanego przez Europejską Partię Ludową. Papież powiedział wówczas: – Jeśli chodzi o Kościół katolicki, zasadniczym celem jego wystąpień na arenie publicznej jest ochrona i uświadamianie godności osoby ludzkiej, toteż świadomie zwraca on uwagę na zasady, które nie mogą być przedmiotem negocjacji. Wśród owych zasad dziś szczególnie ważne są następujące:

– ochrona życia we wszystkich jego fazach, od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci;

– uznanie i propagowanie naturalnego modelu rodziny, jakim jest związek mężczyzny i kobiety oparty na małżeństwie, oraz obrona tego modelu przed próbami zrównania go w prawach z radykalnie odmiennymi rodzajami związków, które w istocie rzeczy osłabiają rodzinę i przyczyniają się do jej destabilizacji, przysłaniając jej szczególny charakter i utrudniając postrzeganie jej niezastąpionej roli społecznej;

– ochrona prawa rodziców do wychowywania własnych dzieci.

Zdaniem Stowarzyszenia proponowany Traktat ignoruje Boga oraz chrześcijańskie korzenie Europy, narzuca relatywistyczną wizję praw człowieka niezgodną z wizją katolicką, znacznie ogranicza ochronę życia ludzkiego, zezwalając na aborcję, klonowanie tarapeutyczne, eutanazję i eksperymenty na embrionach.

Traktat ten jest pierwszym międzynarodowym dokumentem prawnym uznającym orientację seksualną za podstawę do niedyskryminacji. Po raz pierwszy w dokumencie międzynarodowym tej rangi uznaje się równość między mężczyzną a kobietą we wszystkich dziedzinach, pomniejsza znaczenie rodziny przez zrezygnowanie z definicji małżeństwa jako związku między kobietą a mężczyzną i ogranicza prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Ignoruje się także tożsamość Europy i ludzi tworzących Unię Europejską.

Autorzy broszury podkreślają, że Irlandczycy powinni być „głosem” tych, którzy nie mają prawa do głosowania. Przyjęty w pozostałych krajach sposób ratyfikacji pozbawia bowiem inne narody prawa do wypowiedzenia się w referendum.

Analizując krok po kroku zapisy Traktatu i Karty Praw Podstawowych, autorzy ulotki zalecają odrzucenie Traktatu Lizbońskiego. Zdaniem Stowarzyszenia, katolik chcąc mieć spokojne sumienie nie może zaakceptować Traktatu, który odrzuca niepodlegające żadnej dyskusji zasady podstawowe, o których mówił Ojciec Święty.

Irlandia jest jedynym krajem spośród 27 państw UE, w którym istnieje ustawowy wymóg poddania pod referendum traktatu zastępującego unijną konstytucję odrzuconą w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów. Aby dokument wszedł w życie muszą go ratyfikować wszystkie kraje UE.

W sondażu przeprowadzonym na początku tego miesiąca 46 proc. Irlandczyków opowiedziało się za ratyfikacją traktatu, 23 proc. było przeciw, a 31 proc. nie miało zdania na ten temat.

AS, PiotrSkarga.pl

Zasady te nie są prawdami wiary, choć oczywiście wiara jest dla nich dodatkowym oświeceniem i potwierdzeniem. Są one wpisane w samą naturę człowieka, a zatem są wspólne dla całej ludzkości. Działania Kościoła na rzecz krzewienia owych zasad nie mają charakteru religijnego, ale dotyczą wszystkich ludzi, niezależnie od tego, jakie jest ich wyznanie. Działania te są tym bardziej konieczne, im częściej owe zasady są odrzucane bądź źle rozumiane, mamy wówczas bowiem do czynienia z podważaniem prawdy o osobie ludzkiej oraz poważnym naruszaniem samej sprawiedliwości.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.