Sri Lanka: katolicy zaniepokojeni projektem ”ustawy przeciw nawróceniom”
2009-02-19 00:00:00
Katolicy w Sri Lance obawiają się nowego prawa o zmianie religii. W tamtejszym ministerstwie ds. wyznań dyskutowany był kontrowersyjny projekt „ustawy przeciw nawróceniom”. Ustawa ma być poddana pod głosowanie w parlamencie jeszcze w lutym.
Projekt nowej ustawy zakłada, że przestępstwem ma być ofiarowanie prezentów, pieniędzy czy zachęcanie do nawrócenia. Przewidziane kary to siedem lat więzienia i grzywna w wysokości ponad 4 tys. dolarów.
Kościół w Sri Lance nie wypowiedział się oficjalnie w tej sprawie, choć analizuje projekt z pomocą prawników. Towarzyszą temu rozmowy z rządem, organizacją mnichów buddyjskich i innymi grupami niekatolickimi. Pomocniczy biskup Kolombo zwraca uwagę, że jeśli ustawa przejdzie, to stworzy chrześcijanom, szczególnie katolikom, dużo kłopotów. Uderzy mianowicie w charytatywne dzieła Kościoła, gdyż tamtejsze sierocińce i inne ośrodki kościelne pomagają ludziom bez względu na religię, zresztą przeważnie buddystom.
– Według nowego prawa tę działalność można będzie poczytać za usiłowanie przyciągnięcia ludzi do wiary katolickiej – powiedział bp Marius Peiris agencji AsiaNews. Zaniepokojeni są również zwykli obywatele, których codzienne życie utkane jest z relacji międzyreligijnych. Obawiają się, że ustawa przedstawiająca wolność religii w krzywym zwierciadle doprowadzi do napięć katolicko-buddyjskich i zaburzy dotychczasowe relacje, także w sferze codziennego handlu.
Buddyści stanowią ponad 70 proc. mieszkańców Sri Lanki. Katolicy – ok. 6 proc. Projekt kontrowersyjnej ustawy zgłosiła partia mnichów buddyjskich (Jhu).
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.