Sri Lanka: sanktuarium pod ostrzałem

2008-04-15 00:00:00

„Matka Boża czczona od 400 lat w Madhu po raz pierwszy dzieli los uchodźców, którzy dotychczas sami znajdowali u Niej schronienie” – powiedział agencji katolickiej UCAN ks. David Alexander Silva. 3 kwietnia biskup diecezji Mannar w północno-zachodniej części Sri Lanki nakazał tymczasowe przeniesienie figury do kościoła św. Franciszka Ksawerego w Thevanpiti. Miejscowość znajduje się na północy diecezji, 50 km od Madhu. Zamieszkiwana jest głównie przez katolików – informuje „Radio Watykańskie”.

Bp Rayappu Joseph podjął bolesną dla katolików Sri Lanki decyzję, bo sanktuarium maryjne w Madhu jest od pewnego czasu w centrum walk między wojskami rządowymi a tamilskimi rebeliantami. Przykościelny teren został ostatnio ostrzelany pociskami moździerzowymi. Apele do obu stron nie skutkowały. Sanktuarium, powstałe w XVI wieku, gdy Holendrzy prześladowali na Cejlonie katolików, jest obecnie zamknięte.

Ambasada Sri Lanki w Rzymie wystosowała notę, w której winę za eskalację działań zbrojnych wokół sanktuarium w Madhu przypisuje rebeliantom. Podkreśla, że prezydent kraju zakazał wojskom rządowym podejmowania tam walk. Nie mogą się one stawać narzędziem polityki przemocy”. Nota określa decyzję biskupa jako samowolną. Można wyczuć, że rząd Sri Lanki poczuł się dotknięty faktem, iż miejscowy ordynariusz nakazał przeniesienie figury do miejscowości znajdującej się na terenie kontrolowanym przez rebeliantów. Innego zdania jest natomiast Konferencja Episkopatu Sri Lanki, która wyraziła zrozumienie dla decyzji bp. Josepha.

Źródło: Radio Watykańskie
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.