„Matka Boża czczona od 400 lat w Madhu po raz pierwszy dzieli los uchodźców, którzy dotychczas sami znajdowali u Niej schronienie” – powiedział agencji katolickiej UCAN ks. David Alexander Silva. 3 kwietnia biskup diecezji Mannar w północno-zachodniej części Sri Lanki nakazał tymczasowe przeniesienie figury do kościoła św. Franciszka Ksawerego w Thevanpiti. Miejscowość znajduje się na północy diecezji, 50 km od Madhu. Zamieszkiwana jest głównie przez katolików – informuje „Radio Watykańskie”.
Bp Rayappu Joseph podjął bolesną dla katolików Sri Lanki decyzję, bo sanktuarium maryjne w Madhu jest od pewnego czasu w centrum walk między wojskami rządowymi a tamilskimi rebeliantami. Przykościelny teren został ostatnio ostrzelany pociskami moździerzowymi. Apele do obu stron nie skutkowały. Sanktuarium, powstałe w XVI wieku, gdy Holendrzy prześladowali na Cejlonie katolików, jest obecnie zamknięte.
Ambasada Sri Lanki w Rzymie wystosowała notę, w której winę za eskalację działań zbrojnych wokół sanktuarium w Madhu przypisuje rebeliantom. Podkreśla, że prezydent kraju zakazał wojskom rządowym podejmowania tam walk. Nie mogą się one stawać narzędziem polityki przemocy”. Nota określa decyzję biskupa jako samowolną. Można wyczuć, że rząd Sri Lanki poczuł się dotknięty faktem, iż miejscowy ordynariusz nakazał przeniesienie figury do miejscowości znajdującej się na terenie kontrolowanym przez rebeliantów. Innego zdania jest natomiast Konferencja Episkopatu Sri Lanki, która wyraziła zrozumienie dla decyzji bp. Josepha.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.