Stalowa Wola: lokalne władze chcą usunąć krzyż z osiedla

2009-11-17 00:00:00

Stalowa Wola, która w okresie PRL, wbrew założeniom komunistów, stała się symbolem oporu wobec władz niechętnych Kościołowi, dziś może stać się pierwszym w Polsce symbolem poniżenia krzyża. Wszystko za sprawą miejscowych władz, które chcą usunąć krzyż z osiedla, gdzie ma powstać kościół pw. ks. Jerzego Popiełuszki. Stanowisko prezydenta miasta wpisuje się w niedawną decyzję Trybunału w Strasburgu, który nakazał usunięcie symbolu chrześcijaństwa z jednej z włoskich szkół – donosi „Nasz Dziennik”.

24 listopada przed Sądem Rejonowym w Stalowej Woli rozpocznie się proces w sprawie postawienia krzyża na os. Młodynie. Sprawę na drogę postępowania sądowego skierował prezydent miasta Andrzej Szlęzak, znany m.in. z podważania sensu czczenia rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, a ostatnio także z propozycji prywatyzacji przedszkoli. Według niego, krzyż w tym miejscu narusza własność miasta i jest zwykłą samowolą budowlaną. Innego zdania są mieszkańcy i radni miejscy, którzy już raz mimo sprzeciwu prezydenta głosowali za przekazaniem placu pod budowę kościoła – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

W niedzielę apel o modlitwę w obronie krzyża do mieszkańców Stalowej Woli wystosowali ordynariusz sandomierski ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. bp Edward Frankowski oraz duszpasterze hutniczego miasta. W liście czytamy, że lokalizacja krzyża na os. Młodynie wynika z uchwały rady miejskiej, w myśl której miał tam stanąć kościół.

„Nasz Dziennik” przypomina, że w lutym br. w jednej z lokalnych gazet ukazała się informacja, że zamiast kościoła na os. Młodynie powstaną bloki. W tym samym miesiącu ulicami Stalowej Woli przeszła Droga Krzyżowa w intencji powstrzymania bezrobocia z udziałem ok. 10 tysięcy wiernych pod przewodnictwem ks. bp. Frankowskiego, który poświęcił krzyż i plac pod budowę przyszłej świątyni.

W ten sposób przypomniałem władzom miasta, że tego placu nie wolno zabierać, że jest on przeznaczony i poświęcony pod budowę kościoła dla mieszkańców najmłodszego osiedla, którzy mają prawo do własnej świątyni oraz opieki duszpasterskiej, i nikt nie może ich tego prawa pozbawiać - mówi ks. bp Frankowski.

W apelu do wiernych Stalowej Woli biskupi i pasterze wezwali do modlitwy w intencji pozostawienia krzyża na os. Młodynie. Zaapelowali też do prezydenta i radnych Stalowej Woli, by podejmując decyzję, wzięli pod uwagę uczucia religijne mieszkańców, którzy powierzyli im losy miasta.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.