Reakcją środowisk patriotycznych na skandaliczną próbę usunięcia pomnika ks. Skargi z przestrzeni publicznej jest powołanie Społecznego Komitetu Obrony Pomnika Księdza Piotra Skargi, który zaprasza na najbliższą niedzielę 6 lutego do Krakowa na Mszę Św. w intencji beatyfikacji ks. Piotra Skargi. Spotykamy się o godz. 12:30 w Kościele pw. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. Po nabożeństwie publiczny Różaniec za Ojczyznę pod pomnikiem tego zasłużonego dla Polski duchownego.
Akcja w obronie obecności pomnika księdza Piotra Skargi w centrum Krakowa została zapoczątkowana jesienią 2021 roku. Na ujawnioną przez media krakowskie informację o powrocie władz Krakowa do pomysłu usunięcia monumentu Kaznodziei Narodu z placu Św. Marii Magdaleny Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi przyjęło oświadczenie, w którym stwierdzono m.in.: W historii naszej Ojczyzny Ksiądz Piotr Skarga zapisał się jako wielki patriota oraz niestrudzony obrońca Kościoła i Ojczyzny. Wyrazem uznania jego postawy i świętości życia jest trwający obecnie proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Księdza Piotra Skargi. Zachowanie obecności w przestrzeni publicznej Krakowa tak ważnej w dziejach Polski Postaci powinno być patriotycznym obowiązkiem nie tylko władz miasta, mającego wyjątkowe znaczenie dla naszego dziedzictwa narodowego, ale każdego Polaka i mieszkańca Krakowa.
Brak reakcji władz Krakowa przyczynił się do wystosowania przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi listu otwartego do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego z wnioskiem o przyjęcie rozwiązania nie wywołującego niepotrzebnego konfliktu społecznego i odwołującego się do doświadczeń wielu miast z dużą częścią zabudowy zabytkowej. W liście otwartym do prezydenta Krakowa stwierdzono: Jako Stowarzyszenie, którego Patronem jest Ksiądz Piotr Skarga, chcemy przekazać Panu Prezydentowi nasz stanowczy sprzeciw wobec podjęcia kolejnej próby rugowania z przestrzeni publicznej statuy upamiętniającej Postać, która tak pozytywnie zapisała się w dziejach naszego narodu.
Uważamy, że usunięcia pomnika z Placu Świętej Marii Magdaleny nie uzasadniają pseudoekologiczne argumenty o konieczności wprowadzenia elementów zieleni w zabytkową strukturę miasta. Jesteśmy przekonani, że przy wykazaniu dobrej woli zawsze można znaleźć rozwiązanie, w którym zieleń miejska doskonale komponuje się z innymi elementami architektury, także z pomnikami. Wystarczy sięgnąć do rozwiązań wdrożonych w miastach o zabytkowej substancji miejskiej w Europie i na świecie.
Równie zdecydowane opinie wypowiadało wiele osób, cieszących się autorytetem w świecie kultury i nauki. O tym, jaką postawę wobec wielkich Polaków powinny przyjąć władze dawnej stolicy Polski prof. Zenon Piech mówił: Jeśli są takie miejsca, w których pamięć o Piotrze Skardze powinna być szczególnie kultywowana, to jest to właśnie Kraków oraz Wilno. Rezygnacja z tego pomnika lub jego przesunięcie w inne miejsce oznaczałyby odwrócenie się władz miejskich od staropolskiej kultury i tradycji, których Kraków powinien być strażnikiem.
Na wieść o nieakceptowalny pomysł likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi środowisk krakowskiej lewicy zareagowali także Polacy z Wileńszczyzny: Jako mieszkańcy Wileńszczyzny pamiętamy o zasługach księdza Piotra Skargi, który był pierwszym rektorem Akademii i Uniwersytetu Wileńskiego Towarzystwa Jezusowego. Nasza Wspólnota Miłosierdzia Bożego uważa, że dorobek życia księdza Piotra Skargi zasługuje na największy szacunek i pielęgnowanie pamięci o Nim, a nie likwidację miejsc upamiętniających tę wybitną w dziejach narodu polskiego postać.
Sprzeciw wobec pomysłu środowisk krakowskiej lewicy zatacza coraz szersze kręgi, włączają się w tę akcję kolejne osoby, nie tylko z kraju. Nasza postawa wobec idei likwidacji pomnika Księdza Piotra Skargi powinna być jasnym sygnałem, że nie ma zgody na usuwanie z pamięci i z przestrzeni publicznej osób szczególnie zasłużonych dla Polski i dla zachowania zasad cywilizacji chrześcijańskiejw naszej części Europy.
Więcej o Społecznym Komitecie Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi przeczytają Państwo w tym artykule
➡ https://www.piotrskarga.pl/oto-spoleczny-komitet-obrony-pomnika-ksiedza-piotra-skargi--te-nazwiska-mowia-wiele,15677,i.html
Więcej informacji o wydarzeniach planowanych na 6 lutego 2022 r.:
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy