Sterylność religijna w Strefie Zero
2011-08-26 00:00:00

Burmistrz Nowego Jorku nie zgodził się na religijny charakter uroczystości upamiętniającej ofiary ataku na World Trade Center.
Michael Bloomberg, burmistrz Nowego Jorku nie chce, aby 11 września w miejscu upamiętniającym ofiary terrorystycznego ataku na World Trade Center, widoczne były jakiekolwiek symbole religijne. Uroczystość w tym dniu ma mieć całkowicie świecki charakter. Nowojorczycy są oburzeni.
Bloomberg uważa, ze 11 września uczestnicy uroczystości upamiętniającej ofiary ataku islamistów sprzed dziesięciu lat na bliźniacze wieże Światowego Centrum Handlu, powinni skupić się na rodzinach osób, które wówczas zginęły. Ani politycy, ani też duchowni nie będą mieli możliwości przemawiania w tym miejscu.
- To jest Ameryka i posiadanie memoriału w miejscu, w którym nie można się pomodlić moim zdaniem jest szaleństwem – stwierdził zastępca poprzedniego burmistrza Rudolpha Giulianiego, Rudy Washington. Tuż po ataku na World Trade Center zorganizował on uroczystość międzywyznaniową na stadionie Yankee. Były zastępca burmistrza dodał, że odnosi wrażenie, „jakby Ameryka straciła swój kierunek i zboczyła z drogi, którą zawsze podążała”.
Fernando Cabrera, pastor zasiadający w Radzie Miejskiej przypomniał, że wiara zawsze była jednym z filarów scalających Amerykanów. Stwierdził ponadto, że ludzie w obliczu tak wielkich kryzysów zawsze szukają wsparcia w duchownych, zadają pytania o sens cierpienia itp. Dodał, że rezygnacja z duchowego charakteru uroczystości upamiętniającej ofiary ataku na World Trade Center w gruncie rzeczy oznacza uznanie, iż wydarzenie to pozbawione jest sensu duchowego.
Abp Timothy Dolan zapowiedział, że odprawi uroczystą Mszę św. w dniu 11 września w katedrze p.w. św. Patryka, a następnie uda się do kościoła św. Piotra, który znajduje się w niewielkiej odległości od Strefy Zero.
W tegorocznych uroczystościach wezmą udział m.in., były prezydent George W. Bush oraz obecny prezydent USA Barack Obama. Podczas uroczystości o charterze świeckim dygnitarze będą recytować wiersze i czytać nazwiska ofiar ataku islamskich terrorystów na bliźniacze wieże.
Michael Bloomberg jak zauważa gazeta „The Wall Street Journal”, jest żydem i zachowuje się bardzo dziwnie, jeśli chodzi o sprawy religijne. Z jednej strony bronił np. stalowego krzyża w Strefie Zero, którego usunięcia domagali się ateiści, z drugiej – poparł inicjatywę muzułmanów, chcących wybudować w pobliżu Strefy Zero meczet i centrum kultury islamskiej.
Źródło: The Wall Street Jirunal, Newsmax. com, AS.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi
Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.