Stolica Apostolska i Rosja bliskie nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych

2009-07-07 00:00:00

Stolica Apostolska i Federacja Rosyjska są bliskie nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych - poinformował papieski przedstawiciel w Rosji, abp Antonio Mennini. Podobnie wypowiedział się wczoraj prezydent Dmitrij Miedwiediew.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne jeszcze z ZSRR – w 1990 r., które następnie odnowiła z Rosją. Do dzisiaj jednak obie strony nie utrzymują u siebie ambasad, a jedynie przedstawicielstwa czasowe – misje o charakterze specjalnym. Abp. Menniniemu przysługuje przy tym tytuł nuncjusza apostolskiego.

W rozmowie z agencją „ Interfax-Religia” hierarcha oznajmił, że obie strony „przeszły już długą drogę”, by nawiązać pełne stosunki. Wyraził nadzieję, że ów cel zostanie osiągnięty „w najbliższym czasie”, bowiem „rozmowy są bliskie sfinalizowania”.

Chęć rozwinięcia wzajemnych stosunków zadeklarował także rosyjski prezydent. – Utrzymujemy relacje na poziomie oficjalnych przedstawicielstw. Myślimy jednak o podniesieniu ich statusu do rangi ambasady – powiedział Dmitrij Miedwiediew w wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera”.
Prezydent Miedwiediew zaznaczył, że stosunki między obu państwami będą kształtowane niezależnie od dialogu Kościoła z rosyjską Cerkwią.

„To, co dotyczy relacji między Stolicą Apostolską a Patriarchatem Moskiewskim, stanowi odrębny temat i na pewno nasi święci ojcowie sami potrafią prowadzić dialog bez pośrednictwa polityków” – stwierdził prezydent Rosji.

Na pytania dziennikarzy o możliwy termin wizyty Benedykta XVI w Rosji Dmitrij Miedwiediew uchylił się od odpowiedzi.

Źródło: KAI/ Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.