Stolica Apostolski i rząd Jej Królewskiej Mości zgadzają się co do pilnej potrzeby działań na rzecz umocnienia powszechnego zaangażowania w obronie wolności religijnej, jako podstawowego prawa człowieka – czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego, jaki został wydany po wizycie brytyjskiej rządowej delegacji ministerialnej pod przewodnictwem baronessy Sayeedy Warsi.
Jak informuje Biuro Prasowe Watykanu, pobyt przedstawicieli władz Wielkiej Brytanii w Rzymie nastąpił po „pomyślnej wizycie Benedykta XVI” w tym kraju we wrześniu 2010 i wpisywał się w obchody 30. rocznicy nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem oraz podróży Jana Pawła II do tego kraju. W komunikacie wyjaśniono, że z delegacją brytyjską rozmawiał szef dyplomacji watykańskiej abp Dominique Mamberti oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Przedstawicieli rządu Jego Królewskiej Mości przyjął także Ojciec Święty.
Podkreślając palącą potrzebę umacniania wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka, obie strony opowiedziały się za jej praktycznym zastosowaniem w celu poszanowania wszystkich religii we wszystkich krajach. Zapewniły, że „pragną działać wspólnie na rzecz zwalczania nietolerancji i dyskryminacji opartej na religii”.
Potwierdzono także potrzebę wspierania całościowego i zrównoważonego rozwoju globalnego, w którego centrum znajduje się osoba ludzka i który opiera się na zasadzie godności człowieka i wartości właściwej każdej osobie ludzkiej. Obie strony zwróciły uwagę, że w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wprawdzie wielki postęp w zakresie poprawy zdrowia i dobrobytu wielu ludzi, nadal jednak istnieje wiele znaczących luk i wyzwań na długiej i złożonej drodze ku zapewnieniu całościowego rozwoju ludzkiego wszystkim. Ciągle jeszcze zbyt wiele osób cierpi głód, nie ma dostępu do oświaty i godnej pracy i zbyt wiele kobiet umiera w czasie porodu.
Wyrażono także uznanie dla wkładu Kościoła katolickiego i chrześcijan w ogóle do tworzenia dobra społeczeństwa brytyjskiego. Stolica Apostolska podkreśliła ze swej strony konieczność umożliwienia instytucjom związanym z Kościołem katolickim działania zgodnie z ich zasadami i przekonaniami oraz zwróciła uwagę na potrzebę troski o rodzinę opartą na małżeństwie, jak również o wolność religijną i wolność przekonań. „Obie strony pragną dalszego umacniania stosunków między nimi, pracując wspólnie, za pośrednictwem odpowiednich sieci i partnerstwa globalnego, łącznie ze Wspólnotą Narodów, na rzecz dobra wspólnego” – stwierdza na zakończenie wspólne oświadczenie watykańsko-brytyjskie.
Źródło: Radio Watykańskie, KAI