Stolica Apostolska i rząd brytyjski o sytuacji międzynarodowej

2012-02-15 00:00:00
Stolica Apostolska i rząd brytyjski o sytuacji międzynarodowej
 
Stolica Apostolski i rząd Jej Królewskiej Mości zgadzają się co do pilnej potrzeby działań na rzecz umocnienia powszechnego zaangażowania w obronie wolności religijnej, jako podstawowego prawa człowieka – czytamy w komunikacie watykańskiego Biura Prasowego, jaki został wydany po wizycie brytyjskiej rządowej delegacji ministerialnej pod przewodnictwem baronessy Sayeedy Warsi.
 
Jak informuje Biuro Prasowe Watykanu, pobyt przedstawicieli władz Wielkiej Brytanii w Rzymie nastąpił po „pomyślnej wizycie Benedykta XVI” w tym kraju we wrześniu 2010 i wpisywał się w obchody 30. rocznicy nawiązania pełnych stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Zjednoczonym Królestwem oraz podróży Jana Pawła II do tego kraju. W komunikacie wyjaśniono, że z delegacją brytyjską rozmawiał szef dyplomacji watykańskiej abp Dominique Mamberti oraz sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Przedstawicieli rządu Jego Królewskiej Mości przyjął także Ojciec Święty.
 
Podkreślając palącą potrzebę umacniania wolności religijnej jako podstawowego prawa człowieka, obie strony opowiedziały się za jej praktycznym zastosowaniem w celu poszanowania wszystkich religii we wszystkich krajach. Zapewniły, że „pragną działać wspólnie na rzecz zwalczania nietolerancji i dyskryminacji opartej na religii”.
 
Potwierdzono także potrzebę wspierania całościowego i zrównoważonego rozwoju globalnego, w którego centrum znajduje się osoba ludzka i który opiera się na zasadzie godności człowieka i wartości właściwej każdej osobie ludzkiej. Obie strony zwróciły uwagę, że w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wprawdzie wielki postęp w zakresie poprawy zdrowia i dobrobytu wielu ludzi, nadal jednak istnieje wiele znaczących luk i wyzwań na długiej i złożonej drodze ku zapewnieniu całościowego rozwoju ludzkiego wszystkim. Ciągle jeszcze zbyt wiele osób cierpi głód, nie ma dostępu do oświaty i godnej pracy i zbyt wiele kobiet umiera w czasie porodu.
 
Wyrażono także uznanie dla wkładu Kościoła katolickiego i chrześcijan w ogóle do tworzenia dobra społeczeństwa brytyjskiego. Stolica Apostolska podkreśliła ze swej strony konieczność umożliwienia instytucjom związanym z Kościołem katolickim działania zgodnie z ich zasadami i przekonaniami oraz zwróciła uwagę na potrzebę troski o rodzinę opartą na małżeństwie, jak również o wolność religijną i wolność przekonań. „Obie strony pragną dalszego umacniania stosunków między nimi, pracując wspólnie, za pośrednictwem odpowiednich sieci i partnerstwa globalnego, łącznie ze Wspólnotą Narodów, na rzecz dobra wspólnego” – stwierdza na zakończenie wspólne oświadczenie watykańsko-brytyjskie.
 
Źródło: Radio Watykańskie, KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.