Stolica Apostolska upomina się o pełną wolność religijną na świecie

2012-03-02 00:00:00
Stolica Apostolska upomina się o pełną wolność religijną na świecie


Abp Silvano Tomasi, stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ i innych organizacjach międzynarodowych w Genewie zaapelował o zapewnienie na całym świecie pełnej wolności religijnej i o usunięcie niesprawiedliwych uprzedzeń wobec religii. Hierarcha przemawiał w czwartek, 1marca, na 19. sesji Rady Praw Człowieka ONZ.

Abp Tomasi podkreślił, że stosowanie w praktyce praw człowieka jest dziś jednym z najtrudniejszych wyzwań, szczególnie w odniesieniu do podstawowego i niepodważalnego prawa każdej osoby do "wolności myśli, sumienia i religii lub wierzenia". Wśród przyczyn tego zjawiska wymienił zmieniającą się sytuację polityczną, błędne pojmowanie roli religii, oportunizm i dwuznaczności w rozumieniu świeckości. Jak mówił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, prowadzi to do nietolerancji, a nawet do prześladowań ludzi ze względu na ich wiarę lub religię oraz do lekceważenia w wielu miejscach naszej planety wolności nauczania, praktykowania i zachowywania swej wiary.

Jak mówił hierarcha, obecnie powiększa się rozziew między szeroko akceptowanymi formalnie zasadami a ich codziennym stosowaniem. Poważne badania dostarczają rzetelnych danych o bieżących i powtarzających się przykładach poważnego łamania prawa do wolności religii. - Chrześcijanie nie tylko padają ofiarami takich działań, ale ataki terrorystyczne na nich w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji w latach 2003-10 wzrosły o 309 proc. - alarmował abp Tomasi.

Przedstawiciel Watykanu zaznaczył, że mniej więcej 70 proc. ludności świata żyje w krajach, w których występują wielkie ograniczenia w odniesieniu do wierzeń i praktyk religijnych, a mniejszości wyznaniowe płacą za to najwyższą cenę. Nasilające się restrykcje na tle religijnym dotykają obecnie ponad 2,2 mld ludzi, którzy doświadczają różnych ograniczeń - niesprawiedliwych i narzucanych przez rządy. - Dlatego niezbędne są dalsze wysiłki wspólnoty międzynarodowej w celu ochrony ludzi, aby mogli korzystać z wolności i praktykowania religii ? oświadczył mówca.

Hierarcha przypomniał, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka z 1948 roku uznaje ludzką godność wszystkich osób za podstawę ochrony praw człowieka. - W istniejących okolicznościach stanowi to wezwanie państw, aby zapewniły wszystkim swym obywatelom wolność religijną w wymiarze jednostkowym, rodzinnym i wspólnotowym oraz ich udział w życiu publicznym ? stwierdził delegat watykański. Zaznaczył, że wolność religijna w istocie nie jest prawem nabytym ani gwarantowanym, ale podstawowym i nienaruszalnym prawem osoby ludzkiej.

- Wierzenia religijnego nie można postrzegać ani uważać za szkodliwe bądź obraźliwe tylko dlatego, że jest odmienne od tego, które wyznaje większość. Zadaniem rządu nie jest określanie religii lub uznawanie jej wartości, ale nadanie wspólnotom wiernych osobowości prawnej tak, aby mogły one działać pokojowo w ramach istniejącego prawa - przekonywał abp Tomasi. Dodał, że poszanowanie wolności religijnej każdej osoby bywa podważane tam, gdzie istnieje idea "religii państwowej", zwłaszcza wtedy, gdy staje się ona źródłem niesprawiedliwego traktowania innych, którzy wyznają inną religię lub są niewierzący.

Źródło: KAI

Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.