Kongregacja Nauki Wiary, po konsultacji z episkopatem Anglii i Walii, utworzyła na tym terytorium Ordynariat Personalny Matki Bożej z Walsingham dla tych grup anglikańskiego duchowieństwa i wiernych, którzy wyrazili pragnienie pełnej widzialnej jedności z Kościołem katolickim. Patronem ordynariatu będzie bł. John Henry Newman.
Ojciec Święty mianował też pierwszego przełożonego ordynariatu – ks. Keitha Newtona, który wraz z dwoma byłymi hierarchami anglikańskimi Johnem Charlesem Broadhurstem i Andrew Burnhamem przyjął w sobotę święcenia kapłańskie w katedrze westminsterskiej w Londynie z rąk abp Vincenta Nicholsa.
W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej przypomniano, że Ordynariat Personalny jest strukturą umożliwiającą grupowe zjednoczenie byłych anglikanów z Kościołem katolickim, z zachowaniem ich własnego dziedzictwa liturgicznego, duchowego i duszpasterskiego. Chodzi także o ich pełną integrację w Kościele katolickim.
Zaznaczono, że ze względów doktrynalnych Kościół nie zezwala na wyświęcenie mężczyzn żonatych na biskupów. Jednakże Konstytucja Apostolska Anglicanorum coetibus, pod pewnymi warunkami pozwala na wyświęcenie żonatych byłych duchownych anglikańskich na kapłanów.
Stało się to w sobotę w katedrze westminsterskiej, kiedy byli hierarchowie anglikańscy, Andrew Burnham, Keith Newton i John Broadhurst przyjęli święcenia z rąk abp Vincenta Nicholsa. Wraz z ordynariuszem, Keithem Newtonem dwaj pozostali będą nadzorowali przygotowanie katechetyczne pierwszych grup anglikanów, którzy na Wielkanoc, wraz ze swymi duszpasterzami zostaną przyjęci do Kościoła katolickiego. Będą też towarzyszyć duchownym przygotowującym się do katolickich święceń kapłańskich, które odbędą się w okresie Zesłania Ducha Świętego.
„Inicjatywa prowadząca do opublikowania Konstytucji Apostolskiej oraz utworzenia Ordynariatu Personalnego wypłynęła od wielu różnych grup anglikanów, którzy oświadczyli, że wyznają wiarę katolicką, tak jak jest ona wyrażona w Katechizmie Kościoła Katolickiego oraz akceptują Posługę Piotrową, jako tę, której Chrystus pragnął dla swego Kościoła. Nadszedł dla nich czas wyrażenia tej domyślnej jedności w widzialnej formie komunii” – stwierdza komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.
Źródło: KAI