Stosunek do in vitro dzieli Platformę

2009-01-08 00:00:00

Spór o dofinansowywanie in vitro i techniczne szczegóły stosowania tej metody wzbudza w Polsce gorące emocje – ocenia dziennik „Polska”. Ostatnio podzielił Platformę. A raczej tych jej posłów, którzy interesują się sprawami bioetycznymi, bo większość nawet odmawia komentarza w tej sprawie, przyznając: nie znam się.

In vitro okazuje się światopoglądową miną, na którą wpadła Platforma – stwierdza dziennik. Donald Tusk bardzo konsekwentnie i umiejętnie unikał wchodzenia w spory, w których ryzykowałby konflikt z jednej strony z Kościołem, a z drugiej - ze zwolennikami szybkich zmian obyczajowych czy etycznych. PO nie zajmuje stanowiska w sprawie legalizacji związków homoseksualnych, unika angażowania się w spory o aborcję. Tym razem się nie udało. Oliwy do ognia dolał Kościół, który potępił pod koniec roku stosowanie in vitro.

Ustawa bioetyczna przygotowana przez zespół pod kierownictwem Gowina nie zadowoliła części klubu PO, która uznała ustawę za próbę niepodpadania episkopatowi. Po ogłoszeniu projektu ustawy bioetycznej na klubie wywiązała się gorąca dyskusja.

Gowin opracował swój projekt sam. Dla wielu z nas jest on po prostu niestrawny, zbyt zachowawczy, zbyt konserwatywny. Na klubie okazało się, że jest spora grupa posłów, która chciałaby, aby te rozwiązania były bardziej liberalne – stwierdził jeden z członków PO.

Jarosław Gowin zapowiedział, że jest gotów do pewnych kompromisów. Takim byłoby chociażby zniesienie dofinansowania in vitro wyłącznie dla małżeństw. Ale nie godzi się na tworzenie nadliczbowych zarodków i selekcję embrionów – podaje „Polska”.

Spór doprowadził do tego, że zdecydowano się na stworzenie zespołu, który przeanalizuje projekt ustawy autorstwa Gowina i stworzy ostateczny projekt sygnowany przez PO. W zespole zasiadły osoby krytycznie nastawione wobec Gowina, a on sam został tylko konsultantem.

Jednak zdaniem jednego z posłów PO Tusk postrzega Gowina jako swojego człowieka. Zespół ma próbować znaleźć takie wyjście z sytuacji by wilk był syty i owca cała. Według oceny rozmówcy dziennika „Polska” sprawa będzie przewlekana jak najdłużej.

Ostatnio portal Wprost.pl podał, że ustawy PO w ogóle nie będzie, a Sejm ratyfikuje konwencję bioetyczną Rady Europy z 2007, która ogranicza handel embrionami i eksperymenty na nich.

Źródło: „Polska”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.