Stosunek do in vitro dzieli Platformę

2009-01-08 00:00:00

Spór o dofinansowywanie in vitro i techniczne szczegóły stosowania tej metody wzbudza w Polsce gorące emocje – ocenia dziennik „Polska”. Ostatnio podzielił Platformę. A raczej tych jej posłów, którzy interesują się sprawami bioetycznymi, bo większość nawet odmawia komentarza w tej sprawie, przyznając: nie znam się.

In vitro okazuje się światopoglądową miną, na którą wpadła Platforma – stwierdza dziennik. Donald Tusk bardzo konsekwentnie i umiejętnie unikał wchodzenia w spory, w których ryzykowałby konflikt z jednej strony z Kościołem, a z drugiej - ze zwolennikami szybkich zmian obyczajowych czy etycznych. PO nie zajmuje stanowiska w sprawie legalizacji związków homoseksualnych, unika angażowania się w spory o aborcję. Tym razem się nie udało. Oliwy do ognia dolał Kościół, który potępił pod koniec roku stosowanie in vitro.

Ustawa bioetyczna przygotowana przez zespół pod kierownictwem Gowina nie zadowoliła części klubu PO, która uznała ustawę za próbę niepodpadania episkopatowi. Po ogłoszeniu projektu ustawy bioetycznej na klubie wywiązała się gorąca dyskusja.

Gowin opracował swój projekt sam. Dla wielu z nas jest on po prostu niestrawny, zbyt zachowawczy, zbyt konserwatywny. Na klubie okazało się, że jest spora grupa posłów, która chciałaby, aby te rozwiązania były bardziej liberalne – stwierdził jeden z członków PO.

Jarosław Gowin zapowiedział, że jest gotów do pewnych kompromisów. Takim byłoby chociażby zniesienie dofinansowania in vitro wyłącznie dla małżeństw. Ale nie godzi się na tworzenie nadliczbowych zarodków i selekcję embrionów – podaje „Polska”.

Spór doprowadził do tego, że zdecydowano się na stworzenie zespołu, który przeanalizuje projekt ustawy autorstwa Gowina i stworzy ostateczny projekt sygnowany przez PO. W zespole zasiadły osoby krytycznie nastawione wobec Gowina, a on sam został tylko konsultantem.

Jednak zdaniem jednego z posłów PO Tusk postrzega Gowina jako swojego człowieka. Zespół ma próbować znaleźć takie wyjście z sytuacji by wilk był syty i owca cała. Według oceny rozmówcy dziennika „Polska” sprawa będzie przewlekana jak najdłużej.

Ostatnio portal Wprost.pl podał, że ustawy PO w ogóle nie będzie, a Sejm ratyfikuje konwencję bioetyczną Rady Europy z 2007, która ogranicza handel embrionami i eksperymenty na nich.

Źródło: „Polska”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.