Oto niektóre przykłady skutecznego działania stowarzyszeń rodzinnych w krajach europejskich:
We Francji już na początku XX wieku, na fali sprzeciwu wobec coraz ostrzejszych ustaw laicyzacyjnych powstały liczne stowarzyszenia, jak np. Francuskie Tygodnie Społeczne czy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Stowarzyszenia rodzin katolickich stworzyły ogólnokrajową sieć i działają na wszystkich szczeblach administracji. Zajmują bardzo poważne miejsce na mapie stowarzyszeń rodzinnych, liczących we Francji w sumie 8 tys. mniejszych czy większych ugrupowań. Dzięki istnieniu takich organizacji jeszcze przed pierwszą wojną światową zaczęło się indywidualne wprowadzanych zasiłków rodzinnych na dzieci w poszczególnych przedsiębiorstwach. Po pierwszej wojnie światowej wprowadzono zniżki kolejowe dla rodzin, poczynając od trójki dzieci. Cała rodzina, łącznie z rodzicami, płaci mniej o 30% przy trójce dzieci, a przy czwórce aż 75% mniej. Od piątki dzieci zniżka przysługuje także rodzicom do końca ich życia. I to rozwiązanie utrzymuje się niezmiennie od prawie 100 lat – przypomina deon.pl. W końcu powołano Krajowe Zjednoczenie Stowarzyszeń Rodzinnych zrzeszające wszystkie działające we Francji stowarzyszenia rodzinne (również katolickie). KZSR ma za zadanie reprezentowanie interesów rodzin wobec najwyższych władz państwowych.
W Niemczech Stowarzyszenie Rodzin Niemieckich działa od 1922 roku jako jedno z pierwszych organizacji obywatelskich. Powstają liczne organizacje katolickie i protestanckie walczące o prawa rodziny.
W Belgii działają dwa główne stowarzyszenia – flamandzkie i walońskie. Początkowo działały jako stowarzyszenia rodzin wielodzietnych, a obecnie reprezentują wszystkie rodziny.
Na Węgrzech istnieje największy w Europie ruch rodzin wielodzietnych. Stowarzyszenie NOE działające od 1987 roku zrzesza 20 tysięcy członków w 300 oddziałach. Prowadzi bardzo szeroką działalność prawną, ekonomiczną, kulturalną i badawczą.
Bardzo sprawnie działają również organizacje we Włoszech i Hiszpanii. Lobbują one na rzecz uprawnień i ulg dla rodziny bardzo często prowadząc ¬również szerokie akcje społeczne, w tym masowe demonstracje uliczne.
Również na forum Unii Europejskiej działają organizacje międzynarodowe wpływające na procesy decyzyjne dotyczące rodziny. Najszerszą federacją stowarzyszeń rodzinnych w Europie jest COFACE, stawiające sobie za cel obronę interesów każdej rodziny. Jest organizacją pluralistyczną grupującą ponad 50 rożnych stowarzyszeń. Istnieje również Federacja Stowarzyszeń Rodzin Katolickich w Europie, która obchodziła niedawno dwudziestolecie swojej działalności. Od dwóch lat ma swoją siedzibę w Brukseli przy Komisji Episkopatów Europejskich COMECE. Polska przystąpiła do FAFCE poprzez akces Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia oraz Przymierza Rodzin.
Organizacje międzynarodowe mają na swoim koncie duże sukcesy - 1 października 2010 FAFCE zwróciło się z apelem do uczestników obrad plenarnych Rady Europy w sprawie wolności sumienia w wykonywaniu zawodu lekarskiego. Opracowany i przedstawiony do zatwierdzenia Raport proponował poważne ograniczenia w zakresie klauzuli sumienia w związku z ochroną życia. Głosowanie poprzedzone zostało dużą akcją informacyjną i konferencją zorganizowaną przez FAFCE. Wolność sumienia została obroniona, proponowany raport został zmieniony, zapewniając większy zakres wolności sumienia niż dotąd. Innym przykładem jest ostania akcja AFC (Francuskiego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich). Zwróciło się ono do prezydenta Sarkozy'ego kwestionując wprowadzanie pojęcia gender w podręcznikach szkolnych. Argumentowano, że jest to pojęcie ideologiczne, za mało udowodnione. Sarkozy przychylił się do opinii stowarzyszenia wyrażając wdzięczność za zwrócenie uwagi na to zagadnienie.
Warto więc podejmować działania zmierzające do obrony rodziny i uznania jej szczególnych praw w systemie społecznym i gospodarczym. Wiedząc, że również w innych krajach europejskich wiele osób podejmuje inicjatywy zgodne z interesami rodziny, warto przyłączać się to inicjatyw już istniejących, lub zakładać własne. Zacząć można przecież nawet od stowarzyszeń powiatowych, bo nawet władze niższych szczebli administracji mogą próbować ingerować w tradycyjne życie rodziny.
Źródło: deon.pl
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy