Strasburg: kolejny atak na krzyż

2011-06-17 00:00:00
Strasburg: kolejny atak na krzyż


Szykuje się kolejny spór przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu o obecność krzyża w sferze publicznej. Włoch, Luigi Tosti zapowiedział, że odwoła się tam w sprawie wykluczenia go z grona sędziów po tym jak odmawiał pracy z powodu krzyża wiszącego w sali rozpraw.

Sędzia Luigi Tosti z miasta Camerino w środkowych Włoszech został usunięty z sądownictwa przez komisję dyscyplinarną Najwyższej Rady Sądowniczej, której przewodniczącym jest z urzędu prezydent Republiki Włoskiej.

Tosti od lat odmawiał udziału w rozprawach, jeżeli w sali znajdował się krzyż. W rezultacie nie pracował od maja 2005 do stycznia 2006 r. Za każdym razem powtarzał, że powróci na salę rozpraw, jeśli nie będzie w niej krzyża. Z powodu uchylania się od pracy były sędzia odpowiadał wcześniej przed sądem, który jednak oczyścił go z zarzutu zaniechania pełnienia obowiązków, ponieważ zawsze znajdował zastępstwo.

Kiedy sąd w Camerino, w którym pracował, poszedł mu na rękę i udostępnił mu salę, w której nie było krzyża, Tosti powiedział, że „czułby się jak w getcie” i zażądał, by krzyże zostały usunięte ze wszystkich włoskich sądów. Odwołał się do Sądu Najwyższego żądając, by obok krzyża mogła być umieszczona żydowska menora. Sąd Najwyższy żądanie to oddalił, stwierdzając, że krzyż w miejscach publicznych – urzędach, szkołach i sądach – jest na miejscu i nikt nie ma prawa domagać się jego usunięcia. Ponadto tylko obecność krzyża nie wymaga żadnego uzasadnienia; inne symbole religijne powinny zostać zaakceptowane na podstawie oddzielnych przepisów (których jednak, jak zauważono, brakuje we Włoszech).

W tej sytuacji Tosti postanowił odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, powołując się na pogwałcenie jego prawa do wolności religijnej oraz do równości i niedyskryminacji na bazie religijnej.

Jego zdaniem, symbole religijne nie mogą być obecne w sali sądowej, gdyż jest to sfera publiczna, a państwo włoskie jest oficjalnie świeckie. Podważa on prawo zezwalające na to, że krzyż wisi w sali rozpraw, gdyż jest to okólnik wydany w 1926 r. przez Benito Mussoliniego. – Powoływanie się przez ministra sprawiedliwości na faszystowskie prawo przy wieszaniu krzyża jest groteską – twierdzi Tosti.

Prawniczka Tostiego zaznacza, że „prawem obywatela jest, żeby nie mieć do czynienia z narzucaniem mu religii”. Jej zdaniem „Włochy mają obywateli, którzy nie służą państwu, ale Watykanowi, który zdegradował symbolikę krzyża do symbolu politycznej walki o wpływy Kościoła”. Twierdzi ona, że niezależnie, czy traktuje się krzyż jako symbol religijny czy jako symbol kulturowy, wszyscy są równi i wysuwanie takiego symbolu jest brakiem poszanowania dla innych, brakiem tolerancji.

Sprawa ta była omawiana 15 czerwca w Parlamencie Europejskim na spotkaniu Platformy na rzecz Sekularyzacji w Polityce (EPPSP). Skupia ona europosłów i przedstawicieli tzw. społeczeństwa obywatelskiego i ma na celu wspieranie „świeckiej Europy”. Wolność religijną uważa ona za jedno z „indywidualnych praw podstawowych”, sprzeciwiając się zarazem „używaniu jej jako pretekstu do ograniczania innych podstawowych praw”, np. prawa do „wolności od religii”. Na czele Platformy stoi 47-letnia Sophie in ‘t Veld z Holandii.

29 czerwca odbędzie się spotkanie przedstawicieli Platformy na rzecz Sekularyzacji z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Jerzym Buzkiem.

Źródło: KAI

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.