Sudan: biskup Adwok Kur oskarża rząd o dyskryminację niemuzułmańskich obywateli
2009-04-08 00:00:00
Biskup pomocniczy Chartumu - Daniel Adwok Kur oskarżył władze Sudanu o prowadzenie islamizacji tego kraju. Jego zdaniem cztery lata po zawarciu porozumienia pokojowego między rządem i Sudańską Ludową Armią Wyzwoleńczą z chrześcijańskiego i animistycznego południa kraju, władze nie zmieniły sposobu traktowania niemuzułmanów.
Wspomniane porozumienie zakończyło trwającą 20 lat wojnę domową, jednak nadal na południu wybuchają walki. Mimo to podejmowane są sporadycznie próby powrotu uchodźców do tego regionu. – Jak można wypuszczać ludzi z obozów dla uchodźców, aby wracali w swe rodzinne strony, gdzie brakuje bezpieczeństwa i infrastruktury? – zastanawia się biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji. Poinformował, że chrześcijanie z Chartumu, którzy powrócili na południe, musieli zrezygnować z osiedlenia się tam, gdyż nie mogli znaleźć odpowiedniej pracy ani mieszkania.
W wywiadzie dla międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie bp Adwok Kur ujawnił, że pomimo „gestów pojednania” rząd w Chartumie nadal promuje rozpowszechnianie islamu i związanej z nim tożsamości kulturowej. Na dwa lata przed przewidzianym przez porozumienie pokojowe referendum, które ma zdecydować o ewentualnej niepodległości niemuzułmańskiego południa Sudanu, hierarcha uznał, że władze nie dotrzymały zwartego w tym samym porozumieniu zobowiązania do poprawienia losu wyznawców religii innych niż islam.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...