Sudan: biskup Adwok Kur oskarża rząd o dyskryminację niemuzułmańskich obywateli

2009-04-08 00:00:00

Biskup pomocniczy Chartumu - Daniel Adwok Kur oskarżył władze Sudanu o prowadzenie islamizacji tego kraju. Jego zdaniem cztery lata po zawarciu porozumienia pokojowego między rządem i Sudańską Ludową Armią Wyzwoleńczą z chrześcijańskiego i animistycznego południa kraju, władze nie zmieniły sposobu traktowania niemuzułmanów.

Wspomniane porozumienie zakończyło trwającą 20 lat wojnę domową, jednak nadal na południu wybuchają walki. Mimo to podejmowane są sporadycznie próby powrotu uchodźców do tego regionu. – Jak można wypuszczać ludzi z obozów dla uchodźców, aby wracali w swe rodzinne strony, gdzie brakuje bezpieczeństwa i infrastruktury? – zastanawia się biskup pomocniczy stołecznej archidiecezji. Poinformował, że chrześcijanie z Chartumu, którzy powrócili na południe, musieli zrezygnować z osiedlenia się tam, gdyż nie mogli znaleźć odpowiedniej pracy ani mieszkania.

W wywiadzie dla międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie bp Adwok Kur ujawnił, że pomimo „gestów pojednania” rząd w Chartumie nadal promuje rozpowszechnianie islamu i związanej z nim tożsamości kulturowej. Na dwa lata przed przewidzianym przez porozumienie pokojowe referendum, które ma zdecydować o ewentualnej niepodległości niemuzułmańskiego południa Sudanu, hierarcha uznał, że władze nie dotrzymały zwartego w tym samym porozumieniu zobowiązania do poprawienia losu wyznawców religii innych niż islam.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.