Sudan: mordowani chrześcijanie wołają o pomoc

2009-09-17 00:00:00
Sudan: mordowani chrześcijanie wołają o pomoc

W Sudanie wciąż giną wyznawcy Chrystusa. Sekciarska Armia Oporu Pana (Lord’s Resistance Army) porywa, torturuje i krzyżuje uprowadzonych wcześniej młodych ludzi. Biskup z południowej części Sudanu prosi wspólnotę międzynarodową o interwencję, by chronić chrześcijan przed bojówkami.

Bp Eduardo Hiiboro Kussala z Tombura-Yambio w wywiadzie udzielonym ostatnio organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie żalił się, że ataki bojówek Armii Oporu Pana (LRA) na niewinnych cywilów nie ustaną, jeśli wspólnota międzynarodowa nie przyjdzie Sudanowi z pomocą.

Biskup ubolewał, że bojówkarze LRA w święto Wniebowzięcia NMP wtargnęli do kościoła, znajdującego się na terenie jego diecezji, zbezcześcili go a następnie porwali 17 młodych ludzi w wieku około 20 lat.

Krótko po ataku na kościół p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w miasteczku Ezo (w diecezji Tombura – Yambio, blisko granicy Sudanu z Republiką Środkowej Afryki i Demokratyczną Republiką Konga) odnaleziono martwe ciało jednego z porwanych mężczyzn. Ciało było przywiązane do drzewa i nosiło ślady okrutnych tortur. Spośród wszystkich uprowadzonych tylko trzech wróciło bezpiecznie do swoich domów, 13 wciąż pozostaje zaginionych, a minął już miesiąc od ataku na kościół.

Niecały tydzień później, blisko miasteczka Nzara sześć innych osób zostało ukrzyżowanych przez napastników, którzy przyczaili się na nich w lesie. Ci, którzy odnaleźli ich ciała byli wstrząśnięci, tym co ujrzeli.  

Bojówkarze z LRA słyną z okrutnego barbarzyństwa. Wszystkie te ataki miały miejsce zaledwie miesiąc po wizycie przedstawicieli organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Biskup Hiiboro zarządził w swoje diecezji trzydniowe uroczystości modlitewne w intencji ofiar. Pieszo przybyło na nie ponad 20 tys. osób, by poprzez milczący pochód zaprotestować przeciw inercji władz, które nie chcą zapewnić bezpieczeństwa w regionie. 

Na uroczystościach zjawili się ministrowie lokalnych władz, zarówno ze stolicy Yambio, jak i miasta Juba. Złożyli przy tym obietnice zwiększenia liczby żołnierzy stacjonujących w niebezpiecznych regionach.  

Mimo to bp Hiiboro jasno dał do zrozumienia, że tylko obecność sił międzynarodowych może poprawić bezpieczeństwo w kraju. Hierarcha nie ma wątpliwości, że ataki te są podyktowane względami religijnymi. Miały one miejsce w czasie odmawiania nowenny w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bojówkarze wtargnęli do kościoła, zbezcześcili Najświętszy Sakrament i chcieli wyrządzić krzywdę ludziom tam się modlącym. Ruszyli w pościg za księdzem, któremu cudem udało się ujść z życiem.

To co się stało w sierpniu – mówił hierarcha – było dla nas ogromnym szokiem. Nawet trudno sobie wyobrazić na jak wielkie niebezpieczeństwo zostaliśmy narażeni. Po tym wszystkim ludzie przychodzili do mnie z ogromnym cierpieniem w oczach, bym coś z tym zrobił. Abym odzyskał dzieci i wnuki, które porwano.

Hierarcha przyznał również, że nie spodziewał się aż tak wielkiego odzewu ludzi, którzy przybyli na trzydniowe modlitwy do jego parafii.

Biskup napisał specjalny list do władz w Chartumie, które jego zdaniem ponoszą całkowitą odpowiedzialność za to, co się stało.

Armia Oporu Pana jest ugandyjską grupą powstańczą, która od wielu lat prowadzi walki w Demokratycznej Republice Konga, porywając i mordując cywilów. Powstała w 1988 r. Jest ona również aktywna w południowym Sudanie i Republice Środkowej Afryki. Jak dotąd LRA zasłynęła głównie z porywania dzieci, zmuszania chłopców do walki, a dziewczynek do „świadczenia usług seksualnych” żołnierzom. Szacuje się, że grupa jest odpowiedzialna za śmierć ponad 100 tys. osób.

W raporcie Alana Doss, specjalnego reprezentanta ONZ w DRC czytamy, że LRA „pozostaje poważnym wyzwaniem dla bezpieczeństwa, które będzie wymagało odpowiednich działań wszystkich rządów oraz misji ONZ w tym regionie, jeśli grupa ta ma zostać skutecznie zneutralizowana”.

Sudan zajmuje priorytetowe miejsce jeśli chodzi o udzielanie pomocy charytatywnej przez organizację Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W ubiegłym roku ACN przekazała ponad 1.178 mln euro na pomoc Kościołowi w tym państwie.

Źródło: ACN News, misjeinaczej.pl, RV, AS
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.