Sudan: odnaleziono ciała uprowadzonych chrześcijan
2009-09-30 00:00:00
Zamordowaniem 7 osób, w tym 6 przez ukrzyżowanie, zakończył się kolejny atak Armii Oporu Pana (LRA) w południowym Sudanie – donosi Radio Watykańskie. Tydzień temu pojawiły się informacje o uprowadzeniu z kościoła w miejscowości Ezo 17 młodych ludzi, głównie nastolatków. Teraz w pobliżu miejscowości Nzara odnaleziono siedem ciał uprowadzonych wtedy osób. Kościół w Sudanie ponowił apel o międzynarodową interwencję, by przywrócić elementarne poczucie bezpieczeństwa i pokoju.
W marszu milczenia, który został zorganizowany przez Kościół, wzięło udział ponad 20 tys. wiernych, mimo zagrożenia ze strony okrutnych rebeliantów. Na wezwanie biskupów zgromadzeni przeszli prawie 4 km boso, z posypanymi popiołem głowami i w strojach pokutnych. Był to niemy apel bezbronnych chrześcijan do władz Sudanu, które utrzymują, że wystarczająco dobrze dbają o utrzymanie bezpieczeństwa – informuje rozgłośnia watykańska.
O zbrodniach dokonywanych na chrześcijanach w Sudanie światowe media najczęściej milczą, co tym bardziej jest na rękę rebeliantom – zaznacza Radio Watykańskie. Fanatyczni partyzanci z Armii Oporu Pana nasilają swoje krwawe rajdy na tereny zamieszkane przez chrześcijan, wykorzystując brak zdecydowanych reakcji władz. Uprowadzeniami i okrutnymi morderstwami terroryzują miejscowe wspólnoty. Nielegalna armia rebeliantów, stacjonująca na terenie Ugandy, działa od ponad 20 lat i rekrutuje się z uprowadzonych wcześniej dzieci.
Źródło: Radio Watykańskie
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.