Suwerenność ograniczona

2012-01-12 00:00:00
Suwerenność ograniczona
 
Suwerenność (franc. souverain – „najwyższy”, „panujący”, zapewne od łac. superans – „dominujący”, „przewyższający”), jak to zwięźle ujmuje Słownik wyrazów obcych PWN, to niezależność władzy państwowej od jakichkolwiek czynników zewnętrznych. Wedle zaś Słownika języka polskiego tegoż samego wydawcy, synonim suwerenności – niepodległość – to niezależność jednego państwa (narodu) od innych państw w sprawach wewnętrznych i stosunkach zewnętrznych. Z prostego rozbioru logicznego powyższych definicji wynika, że nie można być „trochę” suwerennym ani „częściowo” niepodległym.
 
A jednak rozmaici niezależni publicyści do wynajęcia, pop autorytety do zadań specjalnych i płatni eksperci od wszystkiego uczynili sobie stałe zajęcie z rozmywania ostrości tych terminów. Ulubionym ich argumentem jest stwierdzenie, iż są one anachroniczne, niedzisiejsze – adekwatne może w realiach wieku XIX, ale nie XXI. Protekcjonalnie uświadamiają nas, że w dzisiejszym zglobalizowanym świecie (to frazes rozpoznawczy z ich repertuaru) nikt już nie jest w pełni suwerenny – co oswoić ma nas właśnie z konceptem suwerenności „niepełnej”.
 
Wojna z niepodległą Polską toczy się zatem między innymi na froncie dyskursu semantycznego – dość trudnym do jakiejkolwiek obrony przez większość zbałamuconych obywateli. Konsekwentne przesuwanie pól znaczeniowych, naciąganie i wypaczanie oczywistych sensów doprowadziło bowiem do stanu, w którym Polacy nie mają już wspólnego języka, którym mogliby wzajemnie zakomunikować sobie swój opłakany stan.
 
Ktokolwiek spodziewa się, że ponowna utrata ledwie odzyskanej niepodległości zostanie w najbliższej przyszłości oficjalnie ogłoszona – to jest, powiedzmy, wypisana dużą czcionką na pierwszych stronach wysokonakładowej prasy gadzinowej, czy wprost zakomunikowana w głównych programach dezinformacyjnych w koncesjonowanym radio i telewizji – ten, przypuszczam, nie doczeka się. Proponuję więc skupić się raczej na dostępnych naszemu rozeznaniu faktach, nie czekając stu lat, aż ich synteza zostanie oficjalnie uznana i zadekretowana jako podręcznikowa oczywistość.
 
Fakty zaś są następujące: jeszcze do niedawna uczestnicy elity władzy III RP udawali przed sobą i wmawiali chętnej publiczności, że akt przystąpienia do traktatów europejskich (zmienianych dowolnie wedle mądrości kolejnych etapów) wcale nie jest równoznaczny z uznaniem przez Polskę prawa stanowionego poza jej granicami – że zatem wcale nie otwiera drogi do zniesienia suwerenności państwa polskiego. Dziś wszyscy mówią już o tym otwarcie.
 
Jeszcze do niedawna najwyższe autorytety moralizatorskie reagowały scenicznym oburzeniem na konstatacje, że projekt zwany Unią Europejską zmierza w stronę ukonstytuowania nowego państwa, w którego ramach Polska suwerennym państwem być przestaje – redukując się do rangi jednego z landów federacji. Dziś już nie kryją, że to właśnie jest ich celem. Przez lata publiczne połajanki i drwiny spotykały tych, którzy projekt Eurolandu słusznie rozpoznawali jako narzędzie dominacji niemieckiej w Mitteleuropie. Dziś ministrowie warszawskiego rządu otwarcie deklarują wolę podporządkowania się kierowniczej roli ościennego państwa. Kiedy zachęcano Polaków do wstąpienia do UE, dźwignią reklamy była swoboda podróżowania i zatrudnienia – i, ma się rozumieć, legendarne dotacje. Dziś przywódcy III RP publicznie wzywają do ustanowienia zewnętrznej kurateli nad finansami państwa polskiego i w interesie Eurolandu zubażają polski skarb. A czynią to w chwili, gdy Polacy – zadłużeni na kolejne pokolenia – znaleźli się w sytuacji chłopów pańszczyźnianych przywiązanych do kredytów pozaciąganych, by sprostać wymaganiom systemu dotacji UE, na poziomie budżetów państwowych, gminnych i rodzinnych.

 
Tekst jest fragmentem artykułu Grzegorza Brauna zamieszczonego w najnowszym, 24. numerze dwumiesięcznika „Polonia Christiana”.

Zapraszamy na stronę PoloniaChristiana.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.