Zapis o św. Faustynie jako patronce Łodzi znalazł się w statucie miasta. Łódzcy radni przegłosowali zmianę w trakcie bardzo burzliwej sesji – informuje KAI.
Prezydent Łodzi proponował, żeby w statucie miasta pojawiła się preambuła o wielonarodowej i wielokulturowej tożsamości Łodzi. Oprócz tego w jednym z paragrafów pojawił się zapis o św. Faustynie Kowalskiej jako patronce Łodzi.
"Niepotrzebnie odwołujemy się do św. Faustyny. Jesteśmy miastem tolerancji i powinniśmy o tym pamiętać" - komentował szef klubu radnych Lewicy i Demokratów, Dariusz Joński. "Sprawa patronki nie poprawi ani jakości stanowionego przez radę prawa ani nie poprawi stanu łódzkich dróg" - dodawał przewodniczący klubu radnych PO, Mateusz Walasek. "Miasto powinno być neutralne i odrębne od Kościoła, dające wszystkim mieszkańcom swobodę i wolności sumienia i wyznania" - mówił radny PO, John Godson, jedyny duchowny wśród łódzkich rajców, pastor protestancki.
Wpisanie św. Faustyny do statutu popierał klub Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatecznie radni zgodzili się na obecność w statucie św. Faustyny jako patronki. Teraz zmianę musi jeszcze zatwierdzić premier.
To już druga próba łódzkich radnych wpisania św. Faustyny do statutu miasta. Poprzednio taką decyzję podjęli 18 października 2006 r. Jednak tamten zapis zakwestionowany został przez ówczesnego premiera, Jarosława Kaczyńskiego. Sprawą musiała ponownie zająć się Komisja Statutowa łódzkiej Rady Miejskiej.
Św. Faustyna Kowalska jest od 10 grudnia 2005 roku patronką Łodzi. Specjalny dekret Stolicy Apostolskiej został wtedy odczytany podczas Mszy świętej z okazji 85-lecia diecezji łódzkiej. Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Uczestniczyło w niej kilkunastu polskich biskupów.
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.