Zapis o św. Faustynie jako patronce Łodzi znalazł się w statucie miasta. Łódzcy radni przegłosowali zmianę w trakcie bardzo burzliwej sesji – informuje KAI.
Prezydent Łodzi proponował, żeby w statucie miasta pojawiła się preambuła o wielonarodowej i wielokulturowej tożsamości Łodzi. Oprócz tego w jednym z paragrafów pojawił się zapis o św. Faustynie Kowalskiej jako patronce Łodzi.
"Niepotrzebnie odwołujemy się do św. Faustyny. Jesteśmy miastem tolerancji i powinniśmy o tym pamiętać" - komentował szef klubu radnych Lewicy i Demokratów, Dariusz Joński. "Sprawa patronki nie poprawi ani jakości stanowionego przez radę prawa ani nie poprawi stanu łódzkich dróg" - dodawał przewodniczący klubu radnych PO, Mateusz Walasek. "Miasto powinno być neutralne i odrębne od Kościoła, dające wszystkim mieszkańcom swobodę i wolności sumienia i wyznania" - mówił radny PO, John Godson, jedyny duchowny wśród łódzkich rajców, pastor protestancki.
Wpisanie św. Faustyny do statutu popierał klub Prawa i Sprawiedliwości.
Ostatecznie radni zgodzili się na obecność w statucie św. Faustyny jako patronki. Teraz zmianę musi jeszcze zatwierdzić premier.
To już druga próba łódzkich radnych wpisania św. Faustyny do statutu miasta. Poprzednio taką decyzję podjęli 18 października 2006 r. Jednak tamten zapis zakwestionowany został przez ówczesnego premiera, Jarosława Kaczyńskiego. Sprawą musiała ponownie zająć się Komisja Statutowa łódzkiej Rady Miejskiej.
Św. Faustyna Kowalska jest od 10 grudnia 2005 roku patronką Łodzi. Specjalny dekret Stolicy Apostolskiej został wtedy odczytany podczas Mszy świętej z okazji 85-lecia diecezji łódzkiej. Mszy świętej jubileuszowej przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Józef Kowalczyk. Uczestniczyło w niej kilkunastu polskich biskupów.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.