Światowe Dni Tradycji Katolickiej w Polsce?

2009-06-12 00:00:00

Polscy tradycjonaliści chcą zwrócić się do watykańskiej Komisji Ecclesia Dei, o zorganizowanie Światowych Dni Tradycji Katolickiej. Chcieliby, aby tego typu spotkania, organizowane na wzór Światowych Dni Młodzieży, odbyły się w jednym z sanktuariów maryjnych w Polsce. W Zakroczymiu rozpoczął się dziś doroczny zjazd katolickich tradycjonalistów czyli II Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum.

W czasie tego zjazdu polscy tradycjonaliści zamierzają dyskutować m.in. na temat .„trudności w egzekwowaniu motu proprio "Summorum Pontificum" na szczeblach polskich parafii i diecezji oraz nad „stanem ekumenicznego dialogu w Kościele polskim z Bractwem Św. Piusa X”. Rozmawiać będą również nt. inicjatywy zmierzającej do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi.

Podczas spotkania Msze św. będą celebrowane po łacinie, według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

I Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum odbyły się w 2008 roku w pobenedyktyńskim klasztorze w Mogilnie w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Środowisko to zaczerpnęło swoją nazwę od listu apostolskiego motu proprio „Summorum pontificum” ogłoszonego 7 lipca 2007 przez Benedykta XVI. Dokument ten umożliwił odprawianie liturgii „przedsoborowej” przez każdego zainteresowanego tym księdza, bez konieczności uzyskiwania na to specjalnego zezwolenia biskupa.

Środowisko tradycjonalistów w Polsce skupia katolickich księży i świeckich, miłośników tzw. Mszy Trydenckiej.

Pierwszym polskim hierarchą, celebrującym w rycie tradycyjnym po Soborze Watykańskim II, był emerytowany obecnie arcybiskup-metropolita szczeciński Marian Przykucki, który 1 lipca 2000 r. wyświęcił w Wigratzbadzie na kapłanów seminarzystów Bractwa Świętego Piotra.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...