Światowe Dni Tradycji Katolickiej w Polsce?

2009-06-12 00:00:00

Polscy tradycjonaliści chcą zwrócić się do watykańskiej Komisji Ecclesia Dei, o zorganizowanie Światowych Dni Tradycji Katolickiej. Chcieliby, aby tego typu spotkania, organizowane na wzór Światowych Dni Młodzieży, odbyły się w jednym z sanktuariów maryjnych w Polsce. W Zakroczymiu rozpoczął się dziś doroczny zjazd katolickich tradycjonalistów czyli II Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum.

W czasie tego zjazdu polscy tradycjonaliści zamierzają dyskutować m.in. na temat .„trudności w egzekwowaniu motu proprio "Summorum Pontificum" na szczeblach polskich parafii i diecezji oraz nad „stanem ekumenicznego dialogu w Kościele polskim z Bractwem Św. Piusa X”. Rozmawiać będą również nt. inicjatywy zmierzającej do wszczęcia procesu beatyfikacyjnego ks. Piotra Skargi.

Podczas spotkania Msze św. będą celebrowane po łacinie, według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego

I Spotkania Pokolenia Summorum Pontificum odbyły się w 2008 roku w pobenedyktyńskim klasztorze w Mogilnie w archidiecezji gnieźnieńskiej. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób z całej Polski.

Środowisko to zaczerpnęło swoją nazwę od listu apostolskiego motu proprio „Summorum pontificum” ogłoszonego 7 lipca 2007 przez Benedykta XVI. Dokument ten umożliwił odprawianie liturgii „przedsoborowej” przez każdego zainteresowanego tym księdza, bez konieczności uzyskiwania na to specjalnego zezwolenia biskupa.

Środowisko tradycjonalistów w Polsce skupia katolickich księży i świeckich, miłośników tzw. Mszy Trydenckiej.

Pierwszym polskim hierarchą, celebrującym w rycie tradycyjnym po Soborze Watykańskim II, był emerytowany obecnie arcybiskup-metropolita szczeciński Marian Przykucki, który 1 lipca 2000 r. wyświęcił w Wigratzbadzie na kapłanów seminarzystów Bractwa Świętego Piotra.

Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.