Święto Reformacji: Kościół postrzegany jako wróg wiary

2010-11-02 00:00:00

Rocznic rozwodu się nie świętuje – tak prof. Francis J. Beckwith, konwertyta z protestantyzmu na katolicyzm, zareagował na obchody święta reformacji. Zaznacza on, że jeszcze jako protestant podchodził do tego dnia z nikłym entuzjazmem, upamiętnia on bowiem schizmę i wzajemne oskarżenia o herezję i apostazję. Ponadto kształtuje też mentalność, w której Kościół postrzegany jest jako wróg wiary – informuje Radio Watykańskie.

Mentalność ta sprowadza się z kolei do subiektywnego wyboru wierzeń i przekonań. Zdaniem Beckwitha jest to dalekie od tego, co miał na myśli Luter, choć nie da się zaprzeczyć, że to właśnie on wytyczył drogę do takiego swobodnego interpretowania Biblii i dogmatów.

Prof. Beckwith przypomina, że główne prawdy wiary, które odrzucili protestanci, mają silne uzasadnienie i nie były kwestionowane aż do czasów reformacji. Chodzi tu na przykład o sukcesję apostolską czy realizm eucharystyczny. Oznacza to, że punktem wyjściowym dla wszystkich chrześcijan wciąż jest wiara katolicka.

Aby być protestantem, trzeba mieć silne argumenty, a tych większość wierzących po prostu nie posiada – zauważa prof. Beckwith, powołując się na swe niedawne doświadczenia ze wspólnot protestanckich. Powinni być zatem katolikami – konkluduje amerykański filozof, który przed trzema laty sam powrócił na łono Kościoła. Swoje doświadczenia opisał w książce „Powrót do Rzymu: spowiedź ewangelicznego katolika”.

Źródło: Radio Watykańskie
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025