Święty Krzyż: pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych dzieci

2011-04-28 00:00:00
Święty Krzyż: pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych dzieci


Liczni pielgrzymi i wierni z diecezji sandomierskiej wzięli udział 27 kwietnia w ekspiacyjnej pielgrzymce na Święty Krzyż, by wynagrodzić Bogu za grzech zabijania nienarodzonych dzieci. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.

W 55. rocznicę uchwalenia ustawy przez Sejm PRL dopuszczającej aborcję, świętokrzyska pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Wierni modlili się i pielgrzymowali do sanktuarium Krzyża Świętego w dwóch grupach – Drogą Królewską od Nowej Słupi i drogą dojazdową spod trzech krzyży Golgoty Wschodu.

Uroczystej Eucharystii w świętokrzyskim kościele przewodniczył bp Frankowski. W homilii biskup podkreślił ogromne znaczenie tego, że od pięciu lat świętokrzyscy pielgrzymi gromadzą się i modlą się w sanktuarium, w rocznicę uchwalenia (27 kwietnia 1956 roku) przez Sejm PRL zbrodniczej ustawy, pozwalającej mordować niewinne istoty ludzkie.

Jesteśmy tu obecni, aby Bogu wynagradzać naszą modlitwą ten straszny grzech mordu ponad 20 milionów istnień ludzkich. To grzech, który spowodował, że jest mniej dzieci, zamyka się szkoły, nie ma, kto pracować na emerytury tych, którzy pracować nie mogą – mówił bp Frankowski.

Chrystus pragnie, byśmy byli obrońcami życia i miłości, która rodzi życie. Jako katolicy, chrześcijanie nie możemy za euro–srebrniki zaprzedawać wartości, które stoją w obronie moralności i życia – podkreślił kaznodzieja.

Bp Frankowski przypomniał także osobę papieża Jana Pawła II, wielkiego promotora i obrońcę życia, cywilizacji miłości i życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś nasz ukochany papież Jan Paweł II wstawia się za nami i wspiera nas w tej walce. Módlmy się za rządzących, za parlamentarzystów i dziennikarzy, by dobry Bóg dał im światły umysł i serce, by nigdy nie krzywdzili żadnego człowieka i głosili prawdę – mówił biskup.

Po modlitwie ks. prałat Czesław Murawski odmówił modlitwy przebłagalne i zostały odśpiewane suplikacje. Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego na błonia świętokrzyskie, gdzie znajduje się Golgota Nienarodzonych. Pielgrzymi odmówili tam Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewali hymn: „Boże coś Polskę”.

W modlitwie ekspiacyjnej wzięli także udział kapłani z diecezji sandomierskiej: z Łagowa, Staszowa, Baranowa Sandomierskiego, Koprzywnicy, Nowej Słupi i Tarnobrzega.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r.

Od X w. do kasaty opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty, Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!