Święty Krzyż: pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych dzieci

2011-04-28 00:00:00
Święty Krzyż: pielgrzymka przebłagalna za śmierć nienarodzonych dzieci


Liczni pielgrzymi i wierni z diecezji sandomierskiej wzięli udział 27 kwietnia w ekspiacyjnej pielgrzymce na Święty Krzyż, by wynagrodzić Bogu za grzech zabijania nienarodzonych dzieci. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej Edward Frankowski.

W 55. rocznicę uchwalenia ustawy przez Sejm PRL dopuszczającej aborcję, świętokrzyska pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej. Wierni modlili się i pielgrzymowali do sanktuarium Krzyża Świętego w dwóch grupach – Drogą Królewską od Nowej Słupi i drogą dojazdową spod trzech krzyży Golgoty Wschodu.

Uroczystej Eucharystii w świętokrzyskim kościele przewodniczył bp Frankowski. W homilii biskup podkreślił ogromne znaczenie tego, że od pięciu lat świętokrzyscy pielgrzymi gromadzą się i modlą się w sanktuarium, w rocznicę uchwalenia (27 kwietnia 1956 roku) przez Sejm PRL zbrodniczej ustawy, pozwalającej mordować niewinne istoty ludzkie.

Jesteśmy tu obecni, aby Bogu wynagradzać naszą modlitwą ten straszny grzech mordu ponad 20 milionów istnień ludzkich. To grzech, który spowodował, że jest mniej dzieci, zamyka się szkoły, nie ma, kto pracować na emerytury tych, którzy pracować nie mogą – mówił bp Frankowski.

Chrystus pragnie, byśmy byli obrońcami życia i miłości, która rodzi życie. Jako katolicy, chrześcijanie nie możemy za euro–srebrniki zaprzedawać wartości, które stoją w obronie moralności i życia – podkreślił kaznodzieja.

Bp Frankowski przypomniał także osobę papieża Jana Pawła II, wielkiego promotora i obrońcę życia, cywilizacji miłości i życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dziś nasz ukochany papież Jan Paweł II wstawia się za nami i wspiera nas w tej walce. Módlmy się za rządzących, za parlamentarzystów i dziennikarzy, by dobry Bóg dał im światły umysł i serce, by nigdy nie krzywdzili żadnego człowieka i głosili prawdę – mówił biskup.

Po modlitwie ks. prałat Czesław Murawski odmówił modlitwy przebłagalne i zostały odśpiewane suplikacje. Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego na błonia świętokrzyskie, gdzie znajduje się Golgota Nienarodzonych. Pielgrzymi odmówili tam Koronkę do Bożego Miłosierdzia i odśpiewali hymn: „Boże coś Polskę”.

W modlitwie ekspiacyjnej wzięli także udział kapłani z diecezji sandomierskiej: z Łagowa, Staszowa, Baranowa Sandomierskiego, Koprzywnicy, Nowej Słupi i Tarnobrzega.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się niemal na szczycie zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m. Miejsce położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r.

Od X w. do kasaty opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nią sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu oraz później, aż do kasaty, Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.