Syria: interwencja z zewnątrz pogorszy sytuację

2012-02-20 00:00:00
Syria: interwencja z zewnątrz pogorszy sytuację

„Boimy się słowa «wojna domowa», ale wydaje mi się, że sytuacja niestety rozwija się w tym kierunku” stwierdza ojciec Pierbatttista Pizzaballa OFM, kustosz Ziemi Świętej. 

W połowie marca 2011 roku przez Syrię przetoczyła się fala społecznych protestów, krwawo tłumionych przez reżim prezydenta Bashira al-Assada. Konflikt ten zaostrza się, oddając religijne podziały. Władze, na czele z urzędującym prezydentem, reprezentują mniejszościową grupę religijną alawitów, sprawujących od roku 1971 władzę w większości sunnickim społeczeństwie. 

Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej tak dla Radia Watykańskiego opisał tą sytuację: - Na Syrię od dłuższego już czasu – stwierdził o. Pizzaballa – jest nałożone embargo gospodarcze, które ma ogromny wpływ na życie kraju, na życie zwykłych obywateli. Nie tylko na turystykę, ale również na handel, który jest dla Syrii bardzo ważny, a także na rolnictwo. Jak dodaje o. Pizzaballa: - Na to wszystko nakłada się jeszcze brak bezpieczeństwa. Boimy się słowa «wojna domowa», ale wydaje mi się, że sytuacja niestety rozwija się w tym kierunku. Trzeba zaznaczyć, że konflikt nie obejmuje całego terytorium, nie ma otwartego frontu w całym kraju. Niektóre regiony są całkiem bezpieczne. Tym niemniej wisi nad nami groźba wojny domowej. Interwencja z zewnątrz tylko pogorszy sytuację. Jej skutki są nieprzewidywalne. Dlatego jestem przekonany, że interwencja militarna nie jest dobrym rozwiązaniem

O możliwej interwencji mówi się od początku tego roku, w styczniu syryjski rząd został potępiony przez Ligę Arabską,  16 lutego  Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję wzywającą Assada do złożenia władzy.


Źródło: Radio Watykańskie
mat
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!