Szef Gazpromu straszy Unię

2012-01-27 00:00:00
Szef Gazpromu straszy Unię

Unia Europejska coraz wyraźniej zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakim jest pozostawanie w gazowych kleszczach Rosji. Wprowadza prawo, które umożliwi wyrwanie się z nich. Władzom Gazpromu się to nie podoba.


Gazprom krytykuje pakiet, który pozbawia rosyjski koncern kontroli nad sieciami przesyłowymi w krajach UE. Koncern w dużej mierze jest inwestorem lub współinwestorem gazociągów i jest niechętny dostępowi do nich stron trzecich.
 

UE musi uważać, aby przez propozycje liberalizacji rynku energii nie pozostała nie tylko bez gazu, ale i bez infrastruktury przesyłowej - ostrzegł prezes Gazpromu Aleksiej Miller w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung". Miller zapewnił, że Gazprom byłby gotowy do inwestowania w Europie, ale gdy przyjrzeć się dokładnie propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym jednolitego rynku, „to chodzi tu raczej o jego odgrodzenie niż o otwarcie” – ocenił.
 

 Komisja zapewne traktuje nowe reguły prawne, jako środek nacisku wobec eksporterów, takich jak Rosja. Ale musicie pamiętać, że każda akcja wywołuje reakcję. Niektórzy w Rosji żądają, by pomyśleć w takim przypadku o środkach zapobiegawczych - dodał. Zdaniem Millera przynajmniej do rozważenia byłaby możliwość kroków prawnych wobec Brukseli.  Bez gazociągu złoże gazu jest bezwartościowe. Próba oddzielenia jednego od drugiego świadczy o niewielkim poczuciu rzeczywistości i przeszkadza inwestycjom w europejską energetykę – ostrzegł cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną Miller.  
 

 Szef Gazpromu sugeruje również pozbyć się złudzeń co do gazu łupkowego. Nie sądzi by cokolwiek zagrażało pozycji Rosji, jako czołowego producenta gazu ziemnego. Tak zwana rewolucja gazu łupkowego w USA przypomina mi raczej historię z fabryki snów w Hollywood - powiedział.

 

Źródło: dziennik.pl 

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!