Sześciolatki obowiązkowo do szkoły jednak w 2014 r.

2011-11-25 00:00:00
Sześciolatki obowiązkowo do szkoły jednak w 2014 r.

Nie w przyszłym roku, nie w 2013 r., jak informowano dwa tygodnie temu, ale dopiero od 2014 r. zostanie wprowadzony powszechny obowiązek szkoły dla sześciolatków. 

Przesunięcie o rok, a więc na wrzesień 2013, wprowadzenia reformy obowiązkowego obniżenia wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat zapowiedział tuż przed wyborami premier Donald Tusk. Pomysł posłania do szkół wszystkich sześciolatków już w 2012 roku był autorskim projektem minister Katarzyny Hall. Z danych zebranych we wrześniu przez MEN z 2262 gmin wynikało jednak, że do szkół poszło jedynie 23,6 proc. sześciolatków, których nieobowiązkowo zgłosili rodzice. Zanosiło się więc na  to, że w 2012 r. spotkają się w szkołach niemal całe roczniki sześcio – i  siedmiolatków – ponad 700 tys. dzieci. Szkoły nie były na to przygotowane. 
 
Jednak wczoraj resort skierował do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy oświatowej, w której proponuje, by sześciolatki do szkół poszły obowiązkowo dopiero w 2014 r. Jeszcze zatem przez dwa lata rodzice dzieci urodzonych w 2006  i 2007 r. będą mogli zdecydować, czy posłać je do szkoły czy pozostawić w przedszkolu. Dzieci urodzone w 2008 r. i w następnych latach mają już obowiązkowo rozpoczynać naukę jako sześciolatki – informuje „Rzeczpospolita”. 
 
Najpewniej pod koniec grudnia projekt trafi do Sejmu. Jeśli posłowie nie zdążyliby przegłosować zmian przed 1 września przyszłego roku, zgodnie z obowiązującym prawem dzisiejsze pięciolatki musiałby pójść do szkół już za 10 miesięcy. 
 
Niektóre szkoły potrzebują więcej czasu na przygotowanie się do przyjęcia małych dzieci. Wydłużenie do 2014 r. terminu wprowadzenia obowiązku nauki dla sześciolatków umożliwi samorządom skorzystanie m.in. ze środków przeznaczonych na realizację rządowego programu „Radosna szkoła" – tłumaczy przesunięcie terminu reformy rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Grzegorz Żurawski. 
 
Do pomysłu obowiązkowego rozpoczęcia edukacji przez sześciolatków negatywnie odnoszą się organizacje zrzeszające rodziców oraz opozycja. PiS postuluje rozciągnięcie dobrowolności aż do roku 2020, a więc do momentu, gdy do szkół pójdą dzieci urodzone w roku 2014. Na rozpatrzenie czeka również obywatelski projekt złożony przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, w którym proponuje się przywrócenie obowiązku szkolnego od lat siedmiu.

 
Źródło: rp.pl
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.